
Mostarski vatrogasci u utorak su gasili požar u stanu u Ulici Zrinski Frankopana.
Kako je objavljeno u izvještaju Operativnog centra civilne zaštite HNŽ, gorio je bojler od 21:28 do 22:00 sati.
Bojler je nezamjenjiv kućanski uređaj koji osigurava toplu vodu i grijanje.
Iako su scenariji poput eksplozija bojlera i požara rijetki, ne smijemo zanemariti činjenicu da se takvi incidenti ipak događaju, piše Net.hr.
Kada je riječ o električnim bojlerima rizici se mogu pojaviti ako dođe do kvara električnih komponenti, poput kratkog spoja ili pregrijavanja ili ako se razvije prekomjerni pritisak unutar spremnika vode. Stoga je nužno redovito održavanje.
Stručnjaci savjetuju da pucketanje ili lupanje tijekom rada bojlera mogu biti jasni indikatori potencijalnih problema. Takvi zvukovi često ukazuju na nakupljanje kamenca na grijaču, što može smanjiti učinkovitost uređaja i dovesti do njegovog preranog kvara.
Curenje vode oko električnih spojeva ili iz samog spremnika bojlera je također ozbiljan problem koji zahtijeva hitno rješenje.
Jedan od najalarmantnijih znakova potencijalne opasnosti kod električnih bojlera jest pojava mirisa zapaljene plastike ili dima koji dolazi iz električnih komponenti uređaja.
Ovaj miris često je rezultat pregrijavanja ili kratkog spoja u električnim dijelovima, što može ukazivati na ozbiljan kvar koji zahtijeva hitnu intervenciju. Takva situacija predstavlja neposrednu opasnost od požara i ne smije se ignorirati.
Plinski bojleri su uređaji koji za zagrijavanje vode koriste prirodni plin ili propan kao gorivo.
Upravo zbog činjenice da se u njihovom radu koristi zapaljivi plin, zahtijevaju posebnu pozornost i dodatne mjere opreza. To uključuje redovite i temeljite provjere plinskih instalacija, koje moraju provoditi ovlašteni stručnjaci.
Vlasnici plinskih bojlera trebaju biti educirani o pravilnom rukovanju uređajem i prepoznavanju znakova koji mogu ukazivati na probleme, poput neobičnih mirisa ili zvukova.
Kod plinskih bojlera, posebnu pozornost treba obratiti na zvukove koji se javljaju prilikom paljenja uređaja. Šištanje ili bilo kakvi neuobičajeni zvukovi tijekom ovog procesa mogu ukazivati na ozbiljne probleme s plamenikom ili sustavom dovoda plina.
Curenje oko spojeva ili pojava kondenzacije oko dimnjaka su indikatori koji zahtijevaju brzu reakciju. Ovi znakovi često ukazuju na probleme s instalacijom ili na nepravilnosti u radu sustava.
Ključni znak za uzbunu je karakterističan miris plina koji podsjeća na trula jaja. Ovaj miris je namjerno dodan u plin kako bi se olakšalo otkrivanje curenja, s obzirom na to da je prirodni plin sam po sebi bez mirisa.
Pojava ovog mirisa u blizini bojlera ili u prostoriji gdje se on nalazi ukazuje na potencijalno curenje plina, što predstavlja izuzetno opasnu situaciju zbog rizika od eksplozije.
Za električne bojlere postoji niz specifičnih koraka koje treba poduzeti u slučaju problema.
1. Isključite bojler iz struje
2. Zatvorite dovod vode
3. Kontaktirajte ovlaštenog električara i vatrogasce
4. Ne dirajte električne komponente
Za plinske bojlere također postoji niz specifičnih mjera koje su od ključne važnosti u slučaju problema.
1. Zatvorite dovod plina
2. Otvorite prozore za ventilaciju
3. Ne palite električne prekidače
4. Odmah pozovite plinskog servisera i vatrogasce
Redovito održavanje i pravovremeno reagiranje na prve znakove problema ključni su za sigurno korištenje bojlera.
Nemojte zanemarivati upozoravajuće znakove jer posljedice mogu biti vrlo ozbiljne. Ulaganje u preventivno održavanje uvijek je bolje i jeftinije rješenje od saniranja posljedica kvara ili eksplozije.