bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
13. godina postojanja

Svečano obilježen dan Brčko distrikta

08.03.2013. u 16:47
text

Svečanom akademijom, održanom danas u Brčkom, obilježeno je 13 godina od ustroja Brčko distrikta. Uz lokalne čelnike, svečanosti su nazočili predstavnici Međunarodne zajednice i EU u BiH Valentin Inzko i Peter Sorensen.

Dopredsjednik Skupštine Adem Ribić kazao je kako je novoizabranu brčansku vlast dočekalo dvanaest tisuća nezaposlenih, ali da su brčanske vlasti sposobne i bez supervizora donositi najvažnije odluke te da će naći i način da se izbore i s problemom nezaposlenosti ali i visokog stupnja korupcije prisutne u Brčko distriktu

"Međusobna suradnja i uvažavanje političara u Brčko distriktu doprinijeli su da mi iz Europske unije vjerujemo da je Brčko istinska perjanica BiH i to je upravo recept za dalje napredovanje BiH“, kazao je posebni predstavnik EU za BiH Peter Sorensen.

Predsjednik Skupštine Brčko distrikta Đorđa Kojić kazao je da Distrikt ima snage i znanja da vlastitim snagama popravi gospodarsku sliku Brčko distrikta, a zatražio je i jače angažiranje brčanskog pravosuđa na procesuiranju i kažnjavanju ratnih zločinaca.

Dogradonačelnik Brčkog Esed Kadrić izrazio je spremnost brčanskih vlasti da daju maksimum u borbi protiv korupcije i dodao kako najveću potencijalnu opasnost za financijsku samoopstojnost Brčko distrikta, predstavljaju višemilijunski tužbeni zahtjevi pojedinih tvrtki.

Gradonačelnik Brčko distrikta Anto Domić naglasio je da su neophodni brzi pomaci u ekonomskom napretku Brčko distrikta a među prioritete stavio je borbu protiv korupcije i efikasniji rad brčanske administracije, koja je po njegovim riječima, suviše troma i neučinkovita

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, istaknuo je da je bez obzira na sve poteškoće Brčko distrikt i dalje ispred svih u BiH, a posebice po odgovornosti i suradnji lokalnih vlasti.

"Upravo stoga iz Brčkog smo prošle godine mogli povući svoj Ured OHR-a. Kad na ovaj stupanj stigne i BiH, učinit ćemo to i na razini države“, zaključio je Inzko.

comment icon
svi komentari (0)