Prekinuti odnosi

Što će donijeti napetosti između Saudijske Arabije i Irana

Vijesti / Flash | 04. 01. 2016. u 06:39 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Saudijski ministar vanjskih poslova Adel al-Džubeir objavio je u nedjelju prekid diplomatskih odnosa Saudijske Arabije s Iranom, nakon napada na veleposlanstvo u Teheranu i oštre iranske reakcije na pogubljenje jednog šijistkog saudijskog vjerskog vođe.

"Saudijska Arabija je odlučila prekinuti diplomatske odnose s Iranom i zahtijeva odlazak u roku od 48 sati članova iranskog diplomatskog predstavništva", rekao je na konferenciji za novinare u Rijadu, prenosi Hina.

Napetosti

On je osudio "negativna i agresivna uplitanja Irana u arapske poslove koja često izazivaju štete i uništenja", ustvrdivši da je napad na veleposlanstvo u Teheranu u skladu s onim što je okarakterizirao prijašnjim iranskim napadima na strana veleposlanstva i iranskom politikom destabilizacije regije stvaranjem "terorističkih ćelija" u Saudijskoj Arabiji.

Napadi na veleposlanstvo Saudijske Arabije u Teheranu i na saudijski konzulat u Mašhadu su jasna kršenja svih međunarodnih konvencija, rekao je i optužio iranske vlasti da nisu ništa učinile da ih spriječe.

Saudijsko pogubljenje šijitskog vjerskog vođe Nimra Bakera al-Nimra, oštrog kritičara vlasti u Rijadu, pogoršalo je napetosti na Bliskom istoku, posebice u Iranu gdje su prosvjednici djelomično uništili saudijsko veleposlanstvo.

Saudijski konzulat u Mašhadu je također napadnut. Četrdeset prosvjednika je uhićeno u Teheranu i 4 u Mašhadu.

Osude sa svih strana

Osude postupka Saudijske Arabije već dva dana stižu sa svih strana, a u nedjelju se oglasio i irački vrhovni šijitski klerik, veliki ajatolah Ali al-Sistani koji je kazao da je šijitski svijet s "velikom tugom i žaljenjem primio vijest o mučeništvu više naše vjerske braće u regiji čija je krv prolivena u nepravednoj agresiji".

Francuska i Njemačka u nedjelju su izrazili žaljenje zbog smaknuća koje je dan ranije Saudijska Arabija izvršila nad 47 osoba, među kojima je bio i šijitski klerik, gorljivi kritičar vladajuće dinastije, što je urodilo prosvjedima i nasiljem u više bliskoistočnih država, javljaju agencije.

Vođa libanonskog Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah je izjavio da je smaknuće al-Nimra "krvava poruka" te da Rijad diljem svijeta želi potaknuti sektaške sukobe.

"Kuća Sauda želi sukob sunita i šijita. Oni su ti koji su iskre sukoba palili prije, a to čine i sada u svakom kutku svijeta", kazao je Nasralah.

Tko je bio Šeik Nimr al-Nimr

Šeik Nimr al-Nimr (56), žestoki kritičar sunitske dinastije Al Saud, bio je istaknuta osoba oporbenog pokreta koji se 2011. u vrijeme narodnih pobuna poznatih kao arapsko proljeće pojavio na istoku Arabije, gdje živi najveća šijitska zajednica, manjinska u toj sunitskoj zemlji.

Njegovo je pogubljenje dočekano u Iranu silovitim prosvjedima na čijoj se meti našlo saudijsko veleposlanstvo u Teheranu, a vrhovni iranski vođa, ajatolah Ali Hamnej upozorio je da će "Božja ruka" stići krivce za pogubljenje "tog mučenika" koji je "nepravedno" smaknut.

Teheran je nakon vijesti o smaknuću al-Nimra smjesta reagirao i optužio Rijad da je previše usredotočen na istaknute osobe umjesto da pokuša na domaćem terenu iskorijeniti islamski terorizam.

"Umjesto da se usredotoči na teroriste Islamske države koji predstavljaju prijetnju regiji i cijelom svijetu, Saudijci pogubljuju istaknute osobe poput al-Nimra", priopćio je u subotu glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Džaber Ansari.

Politika kralja Salmana

Zabrinutost zbog novonastale situacije izrazili su SAD i UN, podsjetivši da su Teheran i Rijad na suprotnim stranama u sukobima u Jemenu i Siriji.

Pogubljenje šeika Al-Nimra će "pridonijeti saudijsko-iranskoj polarizaciji", rekla je Jane Kinninmont iz instituta Chatham House u Londonu.

"Iran se želi pozicionirati kao branitelj interesa šijita u svijetu", rekla je. A "saudijske vlasti u iranskom odgovoru vide jasnu potvrdu svog stajališta da se Iran miješa u njihove unutarnje stvari", prenosi Hina.

Stručnjaci ističu da Saudijska Arabija vodi odvažniju vanjsku i vojnu politiku otkako je u siječnju 2015. na prijestolje sjeo kralj Salman i otkad jača moć njegova mladog sina Mohameda koji je imenovan prijestolonasljednikom i ministrom obrane.

Monarhija je u ožujku stala na čelo arapsko-sunitske koalicije koja se u Jemenu bori sa šijitskim pobunjenicima optuženim da su povezani s Teheranom, ali se sukob otegnuo i ne nazire se rješenje.

Napetosti koje je potaknulo subotnje pogubljenje "mogle bi nagnati Teheran na jaču suradnju s Moskvom kako bi se još više otežala situacija u Siriji", rekao je Mahdžub al Zveiri, profesor za bliskoistočne studije na katarskom sveučilištu.

Iranci bi isto tako mogli "produljiti sukob u Jemenu kako bi iscrpljivali Saudijsku Arabiju, pogođenu naglim padom cijene nafte", dodaje.

Pojačanje napetosti podsjeća Zapad da muslimanski svijet i dalje potresaju borbe za utjecaj između "Saudijaca i Iranaca, Perzijaca i Arapa, sunita i šijita" koje Rijad i Teheran smatraju puno važnijima od borbe s džihadističkom skupinom Islamskom državom, misli Francois Heisbourg, savjetnik u pariškoj Zakladi za strateška istraživanja (FRS). Ovim dvama "glavnim igračima na Bliskom istoku borba s ISIL-om je najmanja briga", zaključuje.

Kopirati
Drag cursor here to close