Povodom obilježavanja 32. godišnjice stradanja zapovjednika HOS-a u Bosni i Hercegovini generala Blaža Kraljevića i osmorice dragovoljaca HOS-a iz njegove pratnje: Ivana Granića, Gordana Čuljka, Marija Medića, Vinka Primorca, Osmana Maksića, Šahde Delića, Marka Stjepanovića i Rasima Krasniqia danas je u organizacije udruge bivših pripadnika i dragovoljaca HOS-a i HSP BiH i HB uz pokroviteljstvo Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine upriličen komemorativni skup u novoizgrađenom Spomen obilježju HOS-u na mjestu tragedije u Kruševu kod Mostara.
Obilježavanju je nazočio i Federalni ministar za pitanja boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić.
Ministar Lokmić je na komemorativnom skupu na novoizgrađenom spomen-obilježju odao počast generalu Blažu Kraljeviću, Osmanu Maksiću, Gordanu Čuljaku, Šahdi Deliću, Ivanu Graniću, Rasimu Krasniqu, Mariju Mediću, Vinku Primorcu i Marku Stjepanoviću.
''Kraljević je bio protiv podjele Bosne i Hercegovine, a nakon što je u Grazu održan sastanak Mate Bobana i Radovana Karadžića i njihov dogovor o primirju HVO-a i VRS-a, te teritorijalnom razgraničenju HZ Herceg-Bosne i Republike Srpske, izdao je proglas u kojem je pozvao Hrvate i Bošnjake, da ne prihvate izdaju Bosne i Hercegovine'', priopćeno je iz Kabineta federalnog ministra boraca/branitelja i invalida.
U priopćenju se navodi da je ubrzo nakon toga imenovan general bojnikom Armije Republike Bosne i Hercegovine, a 2. kolovoza je postao član glavnog stožera Armije RBiH.
''General HOS-a Blaž Kraljević i osam vojnika su položili živote za demokratsku, cjelovitu državu Bosnu i Hercegovinu i savez Hrvata i Bošnjaka protiv agresora. Borba generala Kraljevića i njegovih saboraca treba da bude simbol življenja u Bosni i Hercegovini. Mi, kao društvo, moramo se okrenuti izgradnji mostova umjesto zidova, jačanju međusobnog povjerenja i suradnje u rješavanju problema. Mir nije samo izbor, već obveza koju dugujemo budućim generacijama'', istaknuo je Lokmić.
Inače, sjećanje na poginule pripadnike HOS-a počelo je svetom misom u prepunoj župnoj crkvi sv. Ilije proroka u Kruševu koju je predvodio župnik don Marko Šutalo.
Nakon svete mise program je nastavljen komemorativnim skupom u mjestu Varda kraj Kruševa na mjestu pogibije devetorice dragovoljaca HOS-a gdje je ujedno otkriven i novoobnovljeni spomenik, piše brotnjo.info
Program je počeo hrvatskom himnom i minutom šutnje nakon čega su volonteri skinuli prekrivače sa spomenika i uručili ih članovima obitelji poginulih za uspomenu i dugo sjećanje.
Zatim je voditeljica programa pročitala imena svih devetorice poginulih koji su ubijeni na današnji dan prije 32 godine oko 13,30 sati na tom mjestu.
Uslijedila su prigodna obraćanja a nazočnima su se obratili u ime Saveza udruga dragovoljaca Hrvatskih obrambenih snaga i zapovjednik HOS-a za BiH nakon ubojstva Blaža Kraljevića, Stanko Primorac Ćane, izaslanik ministra i dopredsjednika Vlade RH Tome Medveda i državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić, Federalni ministar za pitanja branitelja i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić, domaćin skupa i organizator Zrinko Čuvalo, predsjednik Hrvatske stranke prava BiH i HB, predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović i svi govornici su se osvrnuli na žrtvu generala HOS-a Blaža Kraljevića i osam bojovnika HOS-a i izrazili želju da se nešto takvo nikad više ne ponovi.
U svim govorima je posebno istaknuta odlična suradnja svih razina i nositelja vlasti kada je u pitanju bila izgradnja spomenika. Više puta je naglašeno da u tom dijelu nije bilo nikakvih problema, počev od administrativnih pitanja do završnih radova na spomeniku.
Domaćin skupa i organizator Zrinko Čuvalo, predsjednik Hrvatske stranke prava BiH i HB posebno se zahvalio svima koji su u tom pomogli, od gradskih vlasti u Ljubuškom, gradonačelnika Mostara Maria Kordića, županijskih vlasti u ŽZH I ŽHN, do predsjednika HNS-a Dragana Čovića, ministra Tonija Kraljevića i ministra Lokmića.