Udruga za pomoć djeci s poteškoćama u razvoju iz spektra autizma Plava vrpca po prvi put u Mostaru organizira Mjesec podizanja svijesti o autizmu kroz edukaciju u sklopu globalne kampanje Light It Up Blue koju je još 2010. Godine pokrenula organizacija Autism Speaks.
Cilj je tijekom travnja skrenuti pozornost na zanemarene probleme autizma u lokalnoj zajednici kroz edukativne, umjetničke i znanstvene radionice u organizaciji Udruge Plava vrpca i podršku partnera iz klubova studenata logopedije (SaLPSA) i edukacijske rehabilitacije (ERGO). To je prva sustavna inicijativa s cjelomjesečnim programom posvećenom podizanju svijesti o autizmu u Mostaru.
Najvidljiviji dio kampanje široj javnosti zasigurno će biti na sam Svjetski dan podizanja svijesti o autizmu 2. travnja u 19.30 sati kada će Stari most i Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača simbolično zasvijetliti plavo šaljući poruku nade i solidarnosti.
Iz Udruge Plava vrpca također pozivaju i sve one koji žele podržati naše sugrađane iz spektra autizma da 2. travnja na svoja radna mjesta, u škole i vrtiće, druženje s prijateljima dođu obučeni u plavo i tako podrže akciju.
“Iskreno se nadamo da to neće biti samo simbolično osvjetljavanje gradskih znamenitosti – već poziv na promjenu i svojevrsna prekretnica za Mostar! Želimo pokazati da osobe s poteškoćama u razvoju iz spektra autizma nisu "problemi" već dio raznolikosti društva, u kojem nažalost obitelji često ostaju same u borbi sa sustavom punim predrasuda. Želimo pružiti nadu i tijekom travnja postići da Mostar postane glas svih koji traže razumijevanje i podršku. te naravno zatražiti sustavno rješavanje problema s kojima se suočavaju obitelji s autističnim članovima. Pozivamo sve, medije, vlasti posebno obrazovne i odgojne institucije i građane da nas podrže 2. travnja, te da taj dan svi budemo u plavom", poručuje predsjednik Udruge Plava Vrpca Igor Antunović.
Problemi autističnih osoba u BiH prvenstveno su povezani sa stigmom koja nažalost i dalje prati dijagnozu iz autističnog spektra. Poražavajući su podaci koji govore da manje od 20 % djece u BiH pohađa prilagođene školske programe, dok 60 % obitelji zbog ograničenih institucionalnih resursa samostalno financira terapije, koji iziskuju ogromna financijska izdvajanja. Poseban problem predstavlja podcijenjenost obima problema u našoj zemlji.
Stoga su akcije ovakve vrste usmjerene podizanju svijesti zajednice i naglašavanjem potrebe za sustavnim mapiranjem potreba, većim ulaganjem u obrazovanje stručnjaka i javne kampanje za smanjenje stigme. Iz Udruge Plava vrpca pozivaju medije da ih podrže u kampanji tijekom travnja, a građanstvo da prate kanale njihovih društvenih medija kako bi saznali više o autizmu i podržali njihove aktivnosti.