pad popularnosti

Pritisak na Merkel: Analitičari vjeruju da bi kancelarka mogla odstupiti u ožujku

Vijesti / Flash | 20. 01. 2016. u 18:44 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Njemačka kancelarka Angela Merkel već duže vrijeme je pod velikim pritiskom zbog svoje izbjegličke politike. I nedavni napadi na žene u Kölnu i drugim dijelovima Njemačke samo su doprinijele još jačem otporu prema kancelarki. Merkel, koja je u studenome napunila desetljeće na dužnosti, počinje 2016. pod novim pritiskom vlastitih konzervativaca koji žele ograničiti priljev potražitelja azila u Njemačku nakon rekordnih milijun potražitelja u 2015.

Skori odlazak Angele Merkel?

Prema najnovijem istraživanju javnog mnijenja, popularnost kancelarke Merkel je u padu. I razni strani analitičari i stručnjaci spominju skori odlazak Angele Merkel.

Michael Spreng, bivši šef ‘Bild am Sonntaga’ i Edmund Stoiber, menadžer izbornih kampanja, u razgovoru za njemački radio rekli su kako vjeruju da Merkel broji posljednje mjesece na poziciji kancelarke i da bi se njen odlazak već mogao dogoditi u ožujku. “To je sve zbog njene politike prema izbjeglicama”, rekao je Spreng, piše OE24.

“Merkel stoji pred izborom, ‘ili gubi vjerodostojnost ili možda svoju moć’. Ako kancelarka nastavi sadašnji smjer, ona će izgubiti podršku u vlastitoj stranci”, poručuje analitičar. U ožujku će se u Njemačkoj održati izbori za parlamente saveznih pokrajina, a ako ih CDU izgubi, pritisak na Merkel će rasti. Analitičari smatraju i da ako Merkel ne nađe rješenje za izbjeglički krizu onda će morati odstupiti.

CSU traži zatvaranje granica

Član Alexander Dobrindt (Kršćansko-socijalna unija, CSU) u utorak je zatražio promjenu smjernica izbjegličke politike, što bi uključivalo i zatvaranje granica.

“Mi se moramo pripremiti na to da je zatvaranje granica neizbježno. I moramo se s ostalim zemljama dogovoriti oko izbjegličkih ruta”, rekao ministar prometa Alexander Dobrindt za dnevnik „Muenchener Merkur“.

Iako je kritika na račun izbjegličke politike Angele Merkel iz redova CSU-a prisutna već mjesecima, ovo je prvi put da jedan član Merkeličina kabineta izrijekom u javnosti kritizira izbjegličku politiku predsjednice vlade.

Dobrindt je istaknuo kako više ne treba polagati nade u rješenje izbjegličke krize na razini Europske unije, što je smjernica Angele Merkel.

Nakon masovnih napada pala podrška

Potpora konzervativcima njemačke kancelarke Angele Merkel pala je za dva posto u jednoj od prvih anketa provedenih nakon masovnih seksualnih napada na žene na Silvestrovo u Kölnu , za koje se okrivljuje migrante.

Anketa provedena za državnu postaju ARD pokazala je i da većina Nijemaca, iako razmjerno mala, sumnja da se zemlja može uspješno nositi s golemim priljevom migranata. Anketa, provedena 12. i 13. siječnja, pokazala je da je potpora vladajućem konzervativnom bloku CDU-a i CSU-a pala za dva posto, na 37 posto.

Kancelarka je i pod dodatnim pritiskom zbog napada na žene na Novu godinu u Koelnu što je skandaliziralo Njemačku. “Budu li potražitelji azila ili izbjeglice ponavljali takve agresije” kakve su bile u Koelnu, “to mora voditi trenutačnom ukidanju njihova boravka u Njemačkoj”, rekao je Andreas Scheuer iz CSU-a.

Merkel želi držati granice otvorenima

Merkel je nedavno rekla da želi ograničiti dolazak izbjeglica, ali i držati granice EU otvorenima. ''Meni je vrlo važno da postignemo znatno smanjenje priljeva izbjeglica… a da istodobno čuvamo slobodu kretanja ljudi unutar Europske unije'', rekla je Merkel novinarima na godišnjoj konferenciji njezine sestrinske bavarske stranke, Kršćansko-socijalne unije (CSU).

To slobodno kretanje u 26 zemalja članica Schengenske zone koje nemaju unutarnje kontrole granica bio je “motor gospodarskog razvitka i napretka”, rekla je kancelarka.

Peticija protiv politike Angele Merkel

Kritika na smjernice Angele Merkel u izbjegličkoj politici posljednjih dana se intenzivirala. Sad i mnogi dijelovi Merkeličine Kršćansko-demokratske unije (CDU) ali i manjeg partnera u vladi, Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), otvoreno govore o promašajima u upravljanju velikim priljevom izbjeglica posljednjih mjeseci.

Kako javljaju mediji, unutar demokršćanskog zastupničkog kluba, koji predstavlja zastupnike Bundestaga iz CDU-a i CSU-a, pokrenuta je akcija prikupljanja potpisa protiv Merkeličine izbjegličke politike. Prema istim informacijama od 310 zastupnika Unije CDU/CSU pismo protivnika te politike dosad je potpisalo njih 50. U pismu zastupnici tvrde kako se zemlja nalazi na granici izdržljivosti te se traži „povratak striktnoj primjeni postojećih zakona“.

U isto vrijeme i zagovornici su krenuli s akcijom prikupljanja potpisa s dosad prikupljenih 40 zastupničkih potpisa.

Kopirati
Drag cursor here to close