Šef pregovaračkog tima BiH Hamdo Tinjak i šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark parafirali su danas u Sarajevu Protokol o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nakon pristupanja Hrvatske Europskoj uniji.
''Mislim da je ovo dobar sporazum i za BiH i za EU. Više puta smo isticali da ćemo sa svoje strane nastaviti raditi na ublažavanju eventualnih posljedica koje bi mogli osjetiti poljoprivrednici. Pozdravio bih činjenicu da su svi politički akteri u BiH postigli suglasnost oko ovog pitanja'', rekao je Wigemark te napomenuo kako niti jedna zemalja nije imala ovoliko drame oko ovog pitanja kao BiH.
Dodao je kako je riječ je o izuzetno važnom koraku na europskom putu BiH jer je prije samo nekoliko tjedana sve je izgledalo blokirano.
''Mislim da je jako važno nastaviti s procesom reformi i postići sporazume s financijskim institucijama kako se ne bi došlo do daljnjeg zastoja'', rekao je Wigemark.
Tinjak je nakon potpisivanja ocijenio kako je ovo izuzetno važan trenutak za našu zemlju.
''Iako je u početku izgledalo da je to jedno tehničko pitanje, tako je i trebalo biti, ispalo je na kraju da je to jako važan politički moment. I jeste politički moment za BiH da mi krenemo dalje u europske integracije, da to bude jedan novi moment, da dobijemo zamah na ovom europskom putu i korak po korak da idemo dalje u europske integracije'', kazao je Tinjak.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović je kazao da ovo zaista jeste važan trenutak za BiH, ne samo zbog parafiranja adaptiranog SSP-a, koliko je to bitno radi deblokiranja napretka BiH ka članstvu u EU.
''Mislim da je ovo jedan možda od najvažnijih trenutaka, vrlo bitan. Mislim da će tjedni i mjeseci pred nama to i pokazati jer je otklonjena jedna od važnih, ako ne i ključnih prepreka, odnosno otvorenih pitanja, koji će nam omogućiti da dobijemo kandidatski status'', kazao je Šarović.
Sada, dodao je, očekujemo pozitivne signale iz Bruxellesa.
''Nama u BiH, zajedno s Europskom komisijom, ali i nadležnim institucijama iz SR Njemačke ostaje jedan važan, značajan dio posla da oni sektori u poljoprivredi u BiH koji će da trpe zbog određenih rješenja u ovom sporazumu, u sljedećim mjesecima kroz različite projekte, procjenu šteta sa Svjetskom bankom, pomognemo onim sektorima koji će biti najosjetljiviji kada je u pitanju dalja trgovina s EU'', naveo je ministar Šarović.
Protokolom se predviđaju tehničke prilagodbe trgovinskog dijela odredbi SSP-a vezano za izvoz iz BiH na tržište Europske unije i izvoz Europske unije u BiH, uzimajući u obzir pristupanje Hrvatske Europskoj uniji u srpnju 2013. godine, a da bi se izbjeglo narušavanje bilateralne trgovine.
Sporazum se temelji na obostranim interesima dviju strana i uzima u obzir temeljne osjetljive kategorije proizvoda na bh. strani te je usporediv sa sličnim sporazumima s drugim zemljama zapadnog Balkana.
S danom njegove privremene primjene, Europska unija će automatski ponovo uvesti trgovinske povlastice za izvoz iz BiH na tržište Europske unije za određene poljoprivredne proizvode, kao što su voće i povrće.
Podsjećamo, ranije je slovenska eurozastupnica i članica delegacije za odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Kosovom Tanja Fajon u razgovoru za Faktor je istaknula kako je, otkako se EU okrenula socioekonomskom pristupu, očigledan određeni napredak u BiH.
''Bez učinkovitog Mehanizma koordinacije različitih razina vlasti jednostavno ne možemo govoriti o koordinaciji politika unutar BiH s onima u EU'', naglasila je Fajon i dodala kako je ista situacija i s prilagođavanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU-a, nakon ulaska Hrvatske u Uniju.
Što se tiče Mehanizma koordinacije, slovenska eurozastupnica je kazala kako joj se u lipnju činilo da su političari u BiH bili blizu postizanja dogovora, no od tad nikakav napredak po ovom pitanju nije postignut.