U organizaciji Slovenačkog poslovnog kluba i Veleposlanstva Republike Slovenije u BiH, večeras je u Sarajevu upriličen skup povodom službene posjete predsjednika Državnog zbora Republike Slovenije Janka Vebera BiH, gdje boravi sa gospodarskim izaslanstvom.
Cilj susreta bio je informiranje slovenskih poduzetnika koji posluju u BiH i onih koji su članice slovenskog gospodarskog izaslanstva o trenutnoj poslovnoj klimi u BiH, uz prezentiranje prednosti i nedostataka poslovnog okruženja.
Tijekom susreta naglašeno je da su Slovenija i BiH veoma povezane, prije svega prijateljskim vezama, a neizostavna je suradnja tih dviju država na gospodarskoj, društvenoj i kulturnoj razini.
Predsjednik Državnog zbora Republike Slovenije Janko Veber kazao je novinarima da je u BiH najveća prisutnost slovenskih tvrtki u automobilskoj industriji gdje najveći ulog ima "Cimos".
Ta tvornica je, kaže on, značajna ne samo za Sloveniju nego i na razini EU, jer ima veliku proizvodnju automobilskih dijelova te ističe da je automobilska industrija vrlo perspektivna oblast.
On kaže da je programom boravka u BiH planirano i da posjeti "Cimos" u Zenici, tvornicu koju je Slovenija dokapitalizirala s namjerom da se počne s novim ulaganjima.
Veber kaže da će u BiH ostati do 4. listopada. Za sutra je planiran susret sa predstavnicima državnog vrha, a potom odlazi u Zenicu na Međunarodni sajam ZEPS gdje će prvenstveno biti naglašen značaj ekonomske suradnje između dvije države, predstavljene različite oblasti industrije i konkretizirani dogovori koji su postignuti ranije.
Prema riječima veleposlanika Slovenije u BiH Iztoka Grmeka, BiH je za Sloveniju jedan od glavnih ekonomskih partnera. Slovenija i BiH ostvaruju zavidnu robnu razmjenu koja je, kako kaže, zajedno s uslugama u prošloj godini dosegla 1,3 milijarde eura.
Izvršna direktorica Vijeća stranih investicija BiH Bojana Škrobić-Omerović poručila je gostima večeras da poslovna klima u BiH nije na zavidnoj razini, ali da nije ni negativna, jer ima stranih investitora koji su prisutni godinama, kao i potencijalnih ulagača.
Mišljenja je da domaći kapital trenutno nije dovoljan da bi se gospodarski rast razvijao u željenom pravcu te su nam neophodne strane investicije.
Ona je naglasila da Slovenija vidi potencijale u našoj industriji, planinama, vodama, a energetski potencijal će biti naglašen u narednih nekoliko godina. Sve to će, kaže, biti uvjetovano pozitivnom klimom i pozitivnim odnosom ovdašnjih vlasti prema investitorima.
''Neophodno je da država sistemski što više osigura poticaja stranim investitorima da bi se gospodarstvo BiH odvijala u željenom smjeru'', kazala je.
Prema podacima Agencije za promociju stranih investicija BiH, do prosinca 2012. godine Slovenija je bila na četvrtom mjestu po visini svih investicija u BiH, iza Austrije, Srbije i Hrvatske. Prema podacima Banke Slovenije vrijednost tih investicija iznosi oko 600 milijuna eura.
Na temelju spomenutih investicija, Slovenija zapošljava oko 15.000 ljudi u BiH, a slovenske tvrtke prisutne na tržištu BiH uživaju ugled poželjnih poslodavaca, jer u potpunosti posluju u skladu s relevantnim propisima i ispunjavaju svoje obaveze prema zaposlenima i državi.
Organizator večerašnjeg susreta, Slovenački poslovni klub je udruženje osnovano 2006. godine s ciljem unaprjeđenja ekonomskih odnosa Republike Slovenije i BiH.
Uz podršku Veleposlanstva Republike Slovenije u BiH, Slovenački poslovni klub uspijeva održati čvrste veze s bh. gospodarstvenicima, te ih unaprjeđivati kroz uspostavljanje novih suradnji.