Vrana vrani oči ne vadi

Odvjetnička komora zažmirila na kriminal kolegice

Odvjetnička komora Republike Srpske (RS) joj je 2012. godine, kada je pravosnažno osuđena, trebala izreći zabranu obavljanja djelatnosti, ali to se nije dogodilo
Vijesti / Flash | 02. 04. 2019. u 11:06 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Banjalučka odvjetnica Marica Ćulum je u proteklih sedam godina pred sudovima u ovom gradu bila braniteljica po službenoj dužnosti u više od 100 slučajeva i tako zaradila skoro 180.000 KM. Ćulum je ovaj posao obavljala nakon što je pravosnažno osuđena na godinu dana zatvora jer je bila članica zločinačke organizacije koja je trgovala drogom.

Odvjetnička komora Republike Srpske (RS) joj je 2012. godine, kada je pravosnažno osuđena, trebala izreći zabranu obavljanja djelatnosti, ali to se nije dogodilo, pokazuje istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo (CIN).

''Ja, koliko se sjećam, o tome nismo uopće razgovarali'', kaže Branislav Rakić, tadašnji vršitelj dužnosti predsjednika Izvršnog odbora, a današnji predsjednik Odvjetničke komore.

Zakon o advokaturi RS-a predviđa zabranu obavljanja prakse odvjetnicima koji su osuđeni na kaznu zatvora od šest mjeseci i duže.

Ćulum je u ožujku 2012. godine na Sudu Bosne i Hercegovine (BiH) osuđena jer je bila pripadnica zločinačke organizacije. Ona je, kao braniteljica pritvorenog Željka Ilića, prenosila njegove poruke i omogućila dogovore u vezi sa trgovinom i naplatom dugova od prodaje droge.

Sudsko vijeće je zaključilo da je Ćulum zloupotrijebila ovlasti i beneficije braniteljice, odnosno predstavnice pravosuđa.

''Na ovaj način optužena izigrava kompletan kaznenopravni sustav čime nanosi nesagledivu štetu ugledu vlastite profesije'', piše u presudi.

Međutim, u Izvršnom odboru Odvjetničke komore, koji donosi odluke o zabrani bavljenja advokaturom, nisu tako smatrali. ''Ma, nismo imali uopće stava, vjerujte'', kaže Rakić. Na pitanje što je sa propisanim procedurama, odgovara: ''Džabe, tako je bilo. Ne možemo vratiti vrijeme''.

U rujnu 2016. godine na zahtjev Marice Ćulum presuda je brisana iz kaznene evidencije. Ona nije odgovarala na pozive novinarke CIN-a.

Vrana vrani oči ne vadi

U vrijeme kada je Ćulum osuđena, u Izvršnom odboru Odvjetničke komore bila je i njena braniteljica Jasminka Jovišević. Ona ne želi govoriti o tome kako je Ćulum prošla bez sankcija pred Komorom.
''Ja mislim da ona uopće nije učinila to kazneno djelo'', dodaje Jovišević. Ni tadašnji predsjednik Odvjetničke komore Jovan Čizmović nije htio govoriti o slučaju Marice Ćulum. Umjesto da kazni, Odvjetnička komora je izabrala da zaštiti Maricu Ćulum, potvrdio je novinarima CIN-a Darko Kremenović, predsjednik Zbora odvjetnika Banje Luke.

''Smatram da je ona izuzetan, vrstan pravnik, dobar čovjek i dobar odvjetnik (…) i velika bi šteta bila da Komora ostane bez odvjetnika kao što je ona'', objašnjava on i dodaje da nikada neće pokrenuti postupak protiv odvjetnika kojeg osudi Sud BiH. ''Vi morate znati da ljudi u Republici Srpskoj, u Banja Luci, odvjetnici u Banja Luci ne vjeruju Sudu BiH.''

Video: 

Glavni disciplinski tužitelj Komore Nebojša Milanović kaže da je po dolasku na ovo mjesto u ožujku 2015. godine zatekao veliki broj predmeta koji su zastarjeli jer nisu vođeni disciplinski postupci.

''Ovo je, za mene osobno, za Komoru, sramota. Da mi nismo postupili, da smo našli u zastari, percepcija je poprilično loša. Vrana vrani oči ne vadi'', kaže on.

Pravila nisu ista za sve

Ćulum je po izricanju presude podnijela molbu da zatvorsku kaznu zamijeni novčanom jer, između ostalog, ima 'ozbiljne psihičke poremećaje' i njeno zdravstveno stanje bi se pogoršalo boravkom u zatvoru. Umjesto da ode u zatvor, platila je 24.700 KM. Četiri godine poslije, na njen zahtjev, presuda je brisana.

''Obzirom da osuđena obavlja odvjetničku djelatnost, da je obiteljska, udata, majka dvoje djece, cijenjena u okolini u kojoj živi i radi, su dodatni razlozi da se uvaži njena molba za brisanje predmetne osude'', navedeno je u molbi.

Ćulum je sve ove godine nesmetano radila i dio svoje zarade ostvarivala i preko javnog proračuna.

CIN je 2017. godine radio istraživanje koje je pokazalo da je za sedam godina za obrane po službenoj dužnosti iz proračuna izdvojeno više od 76 milijuna maraka. Veliki dio tog novca podijelio je mali broj odvjetnika − ostali rijetko zastupaju po službenoj dužnosti.

Osnovni sud u Banja Luci je tada odbio dostaviti podatke o zaradama odvjetnika po službenoj dužnosti. CIN je podnio tužbu, a Okružni sud je 2018. godine donio presudu kojom poništava tu odluku. Nakon toga Osnovni sud je dostavio ove podatke koji se sada nalaze u CIN-ovoj bazi.

Podaci su pokazali da je odvjetnica Ćulum najplaćenija braniteljica po službenoj dužnosti pred Osnovnim sudom u Banja Luci. U posljednjih sedam godina tu je zaradila 127 tisuća KM.

Njenim kolegama to ne smeta

''Odluka je bila kakva je bila. Marica nije osuđivana sada jer je brisana kazna'', kaže Jasminka Jovišević.

''Marica Ćulum je još odvjetnica i bit će još dugo godina“, sa zadovoljstvom tvrdi Darko Kremenović.

Međutim, istu podršku kolega nije imao odvjetnik Marijan Savić iz Teslića. On je u kolovozu 2017. godine pravosnažno osuđen na pet mjeseci zatvora zbog neovlaštene proizvodnje i prometa opojnih droga. Na njegovom imanju je pronađeno 86 stabljika indijske konoplje koju je uzgajao.

Tužiteljstvo u Doboju je tijekom procesa tražilo da mu se zabrani bavljenje advokaturom, ali sud je to odbio jer je smatrao da djelo koje je Savić počinio nije zloupotreba odvjetničke djelatnosti. Komora je Saviću, ipak, zabranila da radi kao odvjetnik.

''Za mene je neprihvatljivo da prije podne branim klijenta, a poslije podne uzgajam marihuanu'', kaže disciplinski tužitelj Milanović.

Savić se na odluku o isključenju žalio pa je postupak još u tijeku.

Kopirati
Drag cursor here to close