Ali EU je strpljiva

Nisu se odazvale pozivu: Vlasti pokazale koliko ih zanima dijalog i reforme

Vijesti / Flash | 29. 11. 2016. u 11:58 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U organizaciji Centara civilnih inicijativa, Delegacije Europske unije i Veleposlanstva Nizozemske u BiH, u Sarajevu je organizirana konferencija "Socijalni dijalog i reforme" kojoj je cilj okupiti sve sudionike socijalnog dijaloga u BiH, kako bi na otvoren način debitirali o izazovima i problemima s kojima se suočavaju u socijalnom dijalogu, s posebnim naglaskom na reformske procese.

Predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS-a Dragana Vrabičić kazala je da je socijalni dijalog u Republici Srpskoj u velikoj krizi već godinama zbog toga što Vlada RS-a i Unija udruženja poslodavaca sindikat smatraju rušilačkim faktorom što nije točno.

''Sindikat je demokratska organizacija koja samo želi zaštititi prava svojih članova - radnika. Činjenica da već 10 mjeseci nakon donošenja novog Zakona o radu nije donesen opći kolektivni ugovor u RS-u govori dovoljno o odnosu Vlade i Unije prema pravima radnika, a činjenica da nije potpisan niti jedan kolektivni ugovor govori o stanju socijalnog dijaloga'', istaknula je Vrabičić.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata u BiH Ismet Bajramović rekao je da su sindikalci razočarani zbog toga što konferenciji ne prisustvuje predstavnici vlasti i visoki predstavnik u BiH ističući da to pokazuje sliku i ozbiljnost shvaćanja socijalnog dijaloga.

''Socijalni dijalog nije dobrovoljna aktivnost već obveza koju moraju poštovati svi partneri. Nažalost, on ne postoji na nivou države jer ne postoji ni institucija ekonomsko-socijalnog vijeća na nivou BiH, jedino što postoji je socijalni monolog vlasti same sa sobom. To je realnost BiH. Na nivou FBiH postoji ESV, ali Vlada FBiH i vlasti kantona ne znaju što je socijalni dijalog i ne shvaćaju da je to obveza'', rekao je Bajramović.

Veleposlanik Nizozemske u BiH Jurriaan Kraak kazao je da je Nizozemska spremna pomoći BiH u pronalaženju modela kojim se realizirao socijalni dijalog.

Naglasio je važnost za BiH da socijalni partneri - vlasti, poslodavci i predstavnici sindikata, rade svi zajedno.

'' Jasno je da se oni nužno ne slažu uvijek i to je prirodno, ali potrebno je uspostaviti mehanizam gdje će oni razmijeniti svoje ideje i stavove i postići kompromis '', rekao je Kraak.

Iz Europske unije poručili su da BiH čeka mnogo posla, ali da treba biti strpljiv i optimističan jer su već vidljivi pozitivni pomaci.

Treninzi su do sada održani u Banja Luci, Sarajevu i Tesliću, a projekt financira Europska unija sa 480.000 eura.

Kopirati
Drag cursor here to close