Stanovnici Zalika poručili: Ako će se pretovarati otpad u Sjevernom logoru, mora i u Rodoču
Mještani Zalika poručili su kako ne pristaju da se sav teret krize s odvozom otpada prelama preko njihova naselja te su tijekom razgovora s Adilom Šutom, ministrom financija HNŽ-a i zapovjednikom Županijskog stožera civilne zaštite HNŽ-a, rekli kako ista pravila moraju vrijediti i za Rodoč.
''Ako će otpad ići ovdje, mora i u Rodoč. Ne može sve biti prebačeno samo na Sjeverni logor'', poručili su mještani.
Šuta je odgovorio kako je upravo takav plan i predviđen, odnosno da se otpad sa sjevernog dijela Mostara pretovara u Sjevernom logoru, dok bi se otpad s južnog dijela grada pretovarao u Rodoču.
''Imajući u vidu složenu političku situaciju, rečeno je da će ovo biti mjesto za odvoz sa sjevernog dijela grada, a južni dio će ići na Rodoč'', rekao je Šuta.
Mostaru uplaćeno 300.000 KM
Šuta je tijekom razgovora s mještanima rekao kako je Županijski stožer civilne zaštite HNŽ-a donio odluku o financijskoj pomoći Gradu Mostaru za rješavanje problema odvoza otpada.
Prema njegovim riječima, Gradu Mostaru danas je uplaćeno 300.000 KM.
''Županijski stožer civilne zaštite donio je odluku da financijski pomogne Gradu Mostaru. Što se tiče pomoći, dali smo 300.000 KM i taj iznos je danas uplaćen Gradu'', rekao je Šuta.
Govoreći o prostoru u Sjevernom logoru, Šuta je naveo kako se on, kao i deseci drugih lokacija, zbog problema s financijama pretvorio u ilegalnu deponiju.
''Zbog problema oko financija ovaj prostor se, kao i deseci drugih, pretvorio u ilegalne deponije. Ovdje je bio stari put koji je potpuno zatrpan'', rekao je Šuta.
Otpad se vozi na legalne sanitarne deponije
Naglasio je kako Civilna zaštita, u skladu sa zakonom, ima mogućnost izdavati potrebne naredbe i naloge kako bi se organizirao odvoz otpada.
''Civilna zaštita ima snagu i mogućnost, u skladu sa zakonom, dati potrebne naredbe i dati nalog da se otpad odvozi'', rekao je Šuta.
Prema njegovim riječima, kontaktirane su sanitarne deponije u BiH kako bi prihvatile mostarski otpad.
''Zvao sam sanitarne deponije u BiH da prime otpad, kontaktirao ih je i gradonačelnik. Taj proces je organiziran. Vozi se u tri grada u Bosni koji imaju svoje legalne sanitarne deponije'', rekao je Šuta.
''Smeće se mora odvoziti''
Šuta je rekao kako problem deponije nema jednostavno rješenje, navodeći da ne postoji zakonska podloga za spalionicu, dok plan upravljanja otpadom na razini Federacije BiH nije donesen.
''Znamo problematiku deponije, nema jednostavnog rješenja. Nema zakonske podloge za spalionicu, plan upravljanja otpadom na razini Federacije nije donesen, a županija sama to ne može riješiti. Ovdje trebamo razgovarati argumentima. Cilj je da se smeće mora odvoziti i to je prioritet'', poručio je Šuta.
Pojasnio je kako pretovarne lokacije moraju funkcionirati još oko dva tjedna kako bi se omogućio organizirani odvoz otpada iz Mostara prema sanitarnim deponijama u drugim gradovima.
''Što se tiče pretovarnih stanica, one moraju biti još dva tjedna. One će omogućiti da se tu doveze smeće iz gradskih kamiona od nekoliko tona i pretovari u kamione od 20 tona, jer mali kamioni ne mogu voziti otpad u gradove u Bosni. Premali su i taj sustav ne bi funkcionirao'', kazao je Šuta.
Dodao je kako će upravo zbog toga veći kamioni preuzimati otpad i voziti ga prema legalnim sanitarnim deponijama.
''Zato će veliki kamioni voziti otpad. Nakon što se to završi, ovaj prostor će se očistiti i bit će bolji nego što je bio'', rekao je Šuta.
Otpad se zadržava kratko
Mještani su tijekom razgovora izrazili bojazan da bi pretovar otpada na zemljanoj površini mogao stvoriti dodatne probleme jer, kako su naveli, zemlja upija onečišćenja.
Šuta je na to odgovorio kako se otpad na lokaciji zadržava vrlo kratko.
''Danas je došao i do 14 sati je pretovaren'', rekao je Šuta.
Na pitanje koliko će Grad Mostar financijski moći izdržati ovakav način odvoza otpada, šef Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara Arnel Voljevica rekao je kako trošak na mjesečnoj razini iznosi oko pola milijuna KM.
''Na mjesečnoj bazi to je oko pola milijuna KM, a nadamo se da će se u međuvremenu stvoriti uvjeti na deponiji'', rekao je Voljevica.
-webp-wm.webp&w=3840&q=75)
