Prvostupanjska presuda

Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu

Trišić je proglašen krivim po devet točaka za zločine nad civilima koji su bili zatočeni u sali škole ''Vuk Karadžić''. Većina točaka odnosi se na nanošenje teških patnji civilima premlaćivanjem, a po jedna na sudjelovanje u ubojstvu.
Vijesti / Flash | 13. 12. 2023. u 15:19 BIRN

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Milan Trišić je prvostupanjskom presudom koju je izrekao Sud Bosne i Hercegovine osuđen na 15 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti na području Bratunca.

Trišić je proglašen krivim da je, kao pripadnik Teritorijalne odbrane a kasnije Vojske Republike Srpske, sudjelovao u ubojstvima, nestancima i nečovječnim postupanjima na području Bratunca u svibnju 1992. godine.

Kriv po devet točaka optužnice

Proglašen je krivim po devet točaka za zločine nad civilima koji su bili zatočeni u sali škole ''Vuk Karadžić''. Većina točaka odnosi se na nanošenje teških patnji civilima premlaćivanjem, a po jedna na sudjelovanje u ubojstvu jednog zatočenika i prisilnom nestanku trojice.

''Vijeće je došlo do jedinog mogućeg zaključka – da je optuženi odgovoran za navedena djela'', kazala je u obrazloženju presude predsjedateljica Vijeća Željka Marenić.

Rekla je da su iskazi svjedoka u pojedinim dijelovima bili konfuzni i da nisu bili dosljedni iskazima koje su dali u istrazi, kao što je i Obrana isticala.

''Ali Vijeće nije našlo da je to proizašlo iz želje da govore neistinu ili neosnovano terete optuženog'', obrazložila je Marenić.

Dodala je da zbog okolnosti u kojima su bili, a koje uključuju prenatrpanost prostorije, zlostavljanja i nastojanja da se sakriju kako bi sačuvali život, svjedoci ne mogu biti sigurni u ono što se dogodilo. Navela je da praznine u njihovom sjećanju nisu takve da im Vijeće ne pokloni vjeru.

Oslobođen po pet točaka

Trišić je oslobođen optužbi po pet točaka optužnice, koje, prema ocjeni Vijeća, nisu bile potkrijepljene sa dovoljno dokaza.

Pri odmjeravanju kazne Vijeće je od olakšavajućih okolnosti u obzir uzelo da je optuženi obiteljski čovjek, a od otežavajućih težinu ozljeda, brojnost žrtava, teške posljedice, kao i aktivnu ulogu u počinjenju djela.

''Optuženi je nerijetko pokazivao okrutnost, i to prema svojim nekadašnjim kolegama iz 'Vihora''', navela je sutkinja Marenić.

Tijekom postupka Trišić se branio sa slobode, a Sud je donio rješenje kojim mu je određen pritvor.

Trišić je u listopadu 2019. izručen iz Sjedinjenih Američkih Država, a suđenje mu je počelo u junu 2020. godine.

Na ovu presudu je dozvoljena žalba Apelacionom vijeću Suda BiH, prenosi Detektor.

Kopirati
Drag cursor here to close