Sjeveroistočna, istočna i južna regija Makedonije i danas su pod vodom. Kiša je prestala, a stanovništvo uz pomoć vojske i komunalnih poduzeća radi na raščišćavanju posljedica poplava, javlja Tanjug.
U dvadesetak sela na jugu zemlje, u Strumičkoj regiji, stanovnici se kreću čamcima, a oni koji žive pored kanala su evakuirani.
Voda se iz kuća vadi pomoću motornih pumpi, a blato - kofama. Stanovništvo sada strepi od mogućih zaraza, jer su većina sela poplavljena muljom i fekalnim vodama. U nekim selima isključena je struja, a zabranjeno je korištenje bunara.
Osim kuća, u poplavama su stradale i velike poljoprivredne površine, jer je ovaj kraj poznat po ranom povrću - krastavcu, paradajzu, kupusu i paprikama. U Kumanovu, stotinak stanovnika je privremeno smješteno u dvije školske sportske sale, a za njih su osigurani higijenski paketi i hrana.
Radi se o stanovnicima koji žive pored reka Kumanovke i Kojnarke, čije su kuće poplavljene i nema elementarnih uvjeta za život. Pedesetak obitelji je privremeno smješteno i u školski internat Sveti Nikola, na istoku zemlje.
U selima ove i susjedne Kočanske regije danas se radi na raščišćavanju kuća od onoga što je iza sebe ostavila voda koja se danas povukla. Lokalne vlasti su odlučile prekinuti nastavu u najteže pogođenim selima sve dok se stanje ne stabilizira.
Najveći problem predstavlja pitka voda, pošto iz slavina teče mutna - jer su izvori iz kojih se opskrbljuju skoro svi gradovi na istoku zbog velikih kiša poplavljeni, kao i lokalni bunari. Dok se ne ispita ispravnost vode, koriste se cisterne i voda iz boca.
Koordinacijsko tijelo za prevenciju prirodnih katastrofa ocjenilo je da se stanje u zemlji stabilizira, da je uspostavljen monitoring na čitavoj terotoriji zemlje i da su utvrđena kritična područja. Zbog stanja s poplavama, Vlada je donijela set mjera.
Koordinacijsko tijelo za poplave je zaduženo da u svim dijelovima zemlje zahvaćenim poplavama osigura cisterne s vodom i vodu u bocama, u odsječena sela zbog srušenih mostova i puteva da se helikopterima dostave lijekovi i hrana, kao i da sva javna i komunalna poduzećaa, MUP i Ministarstvo obrane stave na raspolaganje svu mehanizaciju, helikoptere, čamce i svu ostalu opremu za pomoć stanovništvu u ugroženim dijelovima.
Vlada je zatražila da se aktivira i Agencija za robne rezerve, koja bi trebala staviti na raspolaganje hranu za stanovništvo koje je najteže pogođeno. Ministarstvo za poljoprivredu zaduženo je da napravi projekt za saniranje brana koje su popustile zbog nabujalih reka, posebno za brane Pišica i Slatino.
Iz Akcionarskog društva Elektrane Makedonije priopćili su da je razina vode u Ohridskom jezeru povećana za oko osam centimetara, ali je daleko ispod maksimalne radne kvote jezera. Ispunjenost kapaciteta akumulacije Mavrovo je oko 50 posto, vještačkog jezera Tikves oko 85 otsto, a akumulacije Kozjak oko 71 posto.