
Predstavnici Građanske inicijative "Jer nas se tiče" jutros su dobili poziv iz Gradske uprave Grada Mostara na sastanak gdje su započeli dogovore o deblokadi Uborka.
Predstavnici inicijative su nakon sat i pol sastanka, bez komentara medijima otišli na deponiju Uborak, prenijeti prosvjednicima dogovore s gradskim vlastima, te su najavili kako sastanak nastavljaju u 13 i 30 sati.
Inače, zbog blokade deponije Uborak već peti dan se ne odvozi smeće s ulica grada Mostara, a građani su iz prosvjeda ispred Vijećnice grada Mostara počeli odlagati otpad.
Podsjetimo, na sastanku o pitanju nelegalnog odlaganja mulja na deponiju Uborak kod Mostara, održanom u Ministarstvu okoliša i turizma FBiH, dogovoreno je da Grad Mostar angažira akreditiranu kuću koja će ispitati sadržaj mulja kako bi se vidjelo sadrži li opasnu materiju piralen. Na sastanku koji je održan jučer u Sarajevu priopćeno je da su tri inspekcije – građevinska, okolinska i vodna – utvrdile nepravilnosti, pri čemu je utvrđeno da nisu izvršene laboratorijske analize i da se ne zna kakav je sastav mulja. Ministrica okoliša i turizma FBIH Edita Đapo rekla je da je u budućnosti potrebno postaviti prečistač voda za staru i novu deponiju.
Ovom prilikom je istaknuto da je situacija u Mostaru na rubu epdemiološke katastrofe. Sudionici sastanka pozvali su lokalne vlasti da komunalni otpad ponovo počnu odlagati na deponiju Uborak, kao i građane da vjeruju institucijama koje će se truditi da sanitarna i epidemiološka situacija bude bolja.
Naime, Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo na sastanku s gradonačelnikom Mostara Ljubom Bešlićem i direktorima javnih poduzeća Komunalno d.o.o. Mostar i Deponija d.o.o. Mostar je razgovarala o aktualnoj problematici odlaganja otpada u ovom gradu. Gradonačelnik Mostara i direktori gradskih javnih poduzeća istaknuli su kako je stara deponija glavni uzrok problema, pa je dato zaduženje Gradskoj upravi da stečajnom upravniku stare deponije naloži da hitno izvrši njenu sanaciju.