Stanje se smiruje

Izvještaj o stanju vodostaja na području Federacije BiH

Operativni centar FUCZ dao je iscrpan izvještaj o stanju vodostaja u FBIH.
Vijesti / Flash | 04. 02. 2019. u 12:01 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na području općine Sanski Most rijeka Sana se izlila iz korita na nekoliko mjesta i poplavila priobalno poljoprivredno zemljište od naselja Radinovci prema naselju Trnovi, a vodostaj ove rijeke je u opadanju, prema podatcima Operativnog centra civilne zaštite (CZ) Unsko-sanskog kantona proslijeđenih putem Operativnog centra Federalne uprave CZ.

Na području općine Ključ rijeke Sana i Sanica su se izlile iz korita i poplavile uži priobalni pojas u mjestima: Sanica, Zgon, Alina Luka i Humići. Vodostaj tih rijeka je u opadanju.

Stanje u Tuzlanskom kantonu

Vodostaj na brani HA Modrac jutros u 07.00 sati bio je 199,70 m.n.m., (točka prelijeva je 200 m.n.m.). u odnosu na mjerenje jučer u isto vrijeme viši za 23 cm. Ispust kroz temeljne otvore iznosi 55,8 m3/s.

U općini Doboj Istok u posljednja 24 sata, uslijed povećanog vodostaja rijeke Spreče, došlo je do plavljenja cca 20 Ha poljoprivrednog zemljišta na području naselja: Stanić Rijeka i Brijesnica. Nema ugroženih stambenih objekata.

Na području općine Gračanica u protekla 24 sata došlo je do plavljenja priobalnog poljoprivrednog zemljišta na području naselja: Donja Orahovica, Lohinja, Pribava i Stjepan Polje ukupne površine cca 50 Ha. Vodostaj rijeke Spreče na mjernom mjestu Karanovac jutros u 07.00 sati iznosio je 335 cm. Za sada nema ugroženih stabenih ili infrastrukturnih objekata.

Posavski Kanton

Vodostaj rijeke Save je u  porastu duž cijelog svog toka kroz Županiju Posavsku, a visina vodostaja izmjerena u 07.00 sati - u Bosanskom Brodu 425 (normalno stanje), Bosanskom Šamcu 354 (normalno stanje) i Orašju 517 (normalno stanje).

Hercegovačko-neretvanska županija

Zbog obilnih padalina i povećanja vodostaja na riječnim tokovima na području općine Konjic, došlo je do prekida prometa regionalnog puta Buturović Polje-Parsovići u mjestu Goransko polje pa se koristi alternativni pravac kretanja vozila: Buturuvić polje-Gorani-Otežani-Parsovići.

Zbog povećanja vodostaja rijeke Neretvice oštećena je kula mosta koji se nalazi na spomenutoj regionalnoj cesti.

U mjestu Bijela, općina Konjic došlo je do začepljenja kanala i izlijevanja vode iz korita, također slična je situacija i na putnoj komunikaciji prema naselju Brđani.

Pripadnici Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo općine Konjic, zajedno sa predstavnicima drugih organa vlasti općine, su koordinirali i poduzeli sve mjere i radnje na sanaciji, otklanjanju i ublažavanju posljedica.

U općini Čitluk, Čitlučko polje je poplavljeno, stambeni i gospodarski objekti nisu ugroženi.

 

Zapadnohercegovačka županija

U toku jučerašnjeg dana vatrogasna jedinica grada Široki Brijeg vršila je ispumpavanje vode iz prostorija vodovoda u periodu od 07.00 do 10.00 sati.  

Istovremeno, Vatrogasna jedinica općine Ljubuški imala je intervenciju na ispumpavanju vode u hotelu Bigeste, te u mjestu Donji Radišići, gdje su vršili ispumpavanje vode iz podrumskih prostorija.

Na Trebižatu, vodomjerna postaja Humac, bilježi vodostaj 323 cm u 08.15 sati, s trendom 0 cm, a i dalje se kontinuirano provode redovite mjere odbrane od poplava.

Bosansko-podrinjski kanton

U općini Pale u Federaciji BiH kišne padaline i topljenje snijega na planinama prouzrokovale su porast vodostaja rijeke Prače kao i njenih pritoka, međutim, nije evidentirano njihovo izlijevanje iz korita.

Pojava jakog vjetra koja je zadesila područje općine Pale FBiH 3. 2.2019.godine, izazvala je dizanje  krovova na pojedinim  kućama i pomoćnim objektima pri čemu je pričinjena manja materijalna šteta.

U općini Foča u Federaciji BiH jak vjetar i kišne padaline jačeg inteziteta nisu prouzrokovale veće materijalne štete, većina vodostaja u blagom je porastu, a posebno je evidentiran vodostaj rijeke Koline s obzirom da je južni vjetar uvjetovao topljenje snijega u visinskim predjelima MZ Jabuka.

Dostignuti vodostaji ne predstavljaju opasnost od izlijevanja rijeka iz njenih korita.

Zeničko-dobojski kanton

Zbog izlijevanja vode na kolovoz potpuno je obustavljen promet ispod podvožnjaka, na ulazu u Maglaj. Za vrijeme obustave, prometuje se alternativnim pravcima. Također, podvožnjaci na ulazu u Zenicu iz pravca Doboja je pod vodom, kao i u naselju Blatuša.

Vodostaj rijeka  i svih vodenih tokova na području Kantona je povećan i u granicama izlijevanja.

Jutros u 07.00 na mjernom mjestu u Zenici visina vodostaja rijeke Bosne iznosi 450 cm, što je u odnosu na jučerašnji dan kada je po posljednjem mjerenju u 18.30 sati iznosio 500 cm za 50 cm manje. Na ostalim riječnim tokovima također dolazi do lagane stagnacije vodostaja.

Prema trenutnom stanju na području ZDK, u gradu Zenica još je na snazi proglašeno stanje prirodne nesreće, a službe za spašavanje ostaju u pripravnosti u slučaju spašavanja ljudi i materijalnih dobara.

Intervenira se gdje je neophodno. Sve ekipe civilne zaštite su na terenu i angažirana je mehanizacija. Najkritičnije točke su u slijevovima rijeka Bosne, Lašve, Babine rijeke, Bistričke rijeke i Kočevskog slijeva.

U toku jučerašnjeg dana angažirana je i Služba zaštite i spašavanja na vodi i pod vodom Grada Zenica, koji su po potrebi vršili evakuaciju ugroženog stanovništva i pružali pomoć, kao i druge Službe civilne zaštite sa mehanizacijom. Ugrožena su bila mjesta: Sebuje u Babinskom Slivu, Lokvine i Vardište u Kočevskom slivu, Bistrički sliv ugrožene putne komunikacije prema mjestima koja gravitiraju ovom području, odnosna uz putnu komunikaciju prema Bistričaku, Nemila i Orahovica slijev rijeke Bosne, Topčić polje, gdje je došloo do izlijevanja  lokalnih potoka.

Rijeka Bosna se povlači

Stanje se polako smiruje i vidan je pad bujičnih voda, također i nivo rijeke Bosne stagnira.

U općini Tešanj kišne padaline i naglo topljenje snijega, uzrokovalo je dana 03.02.2019. godine na području općine povećanje svih vodotoka, od kojih su se neki izlili iz korita, te ugrozili nekoliko stambenih objekata.

Zbog izlijevanja vodotoka u Jelah polju za promet je bio zatvoren put Jelah-Miljanovci u Jelah polju, te je nakon povlačenja vode isti stavljen u promet.

Profesionalna vatrogasna jedinica intervenirala je na više lokacija na području općine. Prvenstveno u Jelah polju gdje su bila ugrožena četiri stambena objekta i gdje su preduzimane mjere obrane od poplava.

Ekipe PVJ su intervenirale i u Kaloševiću i Kraševu, a posebno u Šijama gdje je zbog porasta vodostaja u potocima i naglog porasta vodostaja rijeke Bosne vršeno stalno praćenje stanja. Tokom noći i jutra je došlo do smanjenja vodostaja na svim vodotocima, te isti imaju tendenciju opadanja.

U općini Visoko, uslijed naglog topljenja snijega i obilnih padalina, 03.02.2019. godine došlo je do  povećanja vodostaja rijeka Bosne i Fojnice kao i njenih pritoka (potoka), te shodno tome  Služba civilne zaštite Općine Visoko je obavijestila građane da se ne kreću u blizini rubnih  područja rijeka kao i priopćenje o postupanju u slučaju poplava.

Na pojedinim dijelovima Općine Visoko uslijed obilnih padalina došlo je do izljevanja bujičnih potoka, kao i oborinskih voda koje su se slile sa lokalnih padina na putnu infrastrukturu u sljedećim naseljima: Radovlje gdje je se rijeka Radovljanka izlila u više naselja, a u naselju Bradve poplavljene su prizemne i podrumske prostorije u šest stambenih objekata (kuća). Također, u MZ Radovlje je poplavilo nekoliko plastenika i poljoprivredno zemljište.

Rijeka Fojnica se izlila u naselju Prijeko i poplavile su prizemne prostorije pet stambenih objekata (kuća).

U naselju Tušnjići prijavljen je odron ispod lokalnog puta, kao i odroni na putnoj infrastukturi  u naseljima Bosnići i Arnautovići.

U naselju Čekrekčije i Topuzovo Polje oborinske vode su uslijed loše odvodnje i kanala za odvodnju oborinskih voda napravile štetu na putnoj infrastukturi.

Od ranih jutarnjih sati 03.02.2019. Služba civilne zaštite i Profesionalna vatrogasna jedinica u suradnji sa ostalim općinskim službama i službama zaštite i spašavanja angažirala je svu raspoloživu mehanizaciju na ugroženim područjima kako bi se smanjio rizik i šteta od poplava.

Služba civilne zaštite u suradnji sa ostalim službama intervenirala je u naseljima: Bradve i Radovlje gdje je angažirana radna mašina na čišćenju korita rijeke Radovljanke i kanala za odovdnju oborinskih voda, kao i izrade nasipa za zaštitu stambenih objekata.

U naselju Donja Zimča na rijeci Zimašnici angažirana je radna mašina na čišćenju korita rijeke, u naselju Muhašinovići angažovana je radna mašina na čišćenju korita i vodopropusta na Muhašinovačkom potoku, a u Čekrečijama mašina za izradu kanala za odvodnju oborinskih voda, dok je u naselju Prijeko izgrađen je nasip od pijeska za sprječavanje prodora rijeke Fojnice prema stambenim objektima.

PVJ je intervenirala na ispumpavanju vode iz više stambenih i privrednih objekata, kao i izradi suhozida od vreća sa pijeskom.

Vodostaj rijeke Bosne bio je u stalnom porastu, te je najveći zabilježeni vodostaj 380 cm. Rijeka Bosna je poplavila podvožnjak u naselju Seoča, ali nije cijelim svojim tokom poplavila stambene objekte, niti ugrozila stanovništvo (trenutni vodostaj je 247 cm sa tendencijom opadanja), te se rijeka Bosna povukla u korito.

Vodostaj rijeke Fojnice je također bio u stalnom porastu, te je najveći zabilježeni vodostaj  260 cm. Rijeka Fojnica se izlila iz korista u naselju Prijeko, te poplavila prizemne i podrumske prostorije u pet stambenih objekata (trenutni vodostaj je 150 cm sa tendencijom opadanja), te se rijeka Fojnica povukla u korito.

Sve strukture civilne zaštite su u pripravnosti i prate stanje na terenu. PVJ je angažirana na ispumpavanju vode iz stambenih i privrednih objekata.

U općini Doboj-Jug u proteklom periodu došlo je do naglog povećanja vodostaja rijeka Bosne i Usore, ali nisu uzrokovale plavljenje u većem volumenu.

Poplavljeno je oko 30 ha, poljoprivrednog zemljišta i još uvijek je pod vodom. Tri pravna lica su izvukla svoja putnička motorna vozila radi predostrožnosti. Zasada nema poplavljenih stambenih objekata.

  / Poplava u Kiseljaku

Prema posljednjem mjerenju rijeke Bosna i Usora su pale za oko 50 cm u odnosu na jučerašnji dan.

U općini Kakanj još je na snazi proglašeno stanje prirodne nesreće i angažirana je raspoloživa mehanizacija i izvršene su intervencije u naseljima Brnjic, Bilješevo, Lučani, Doboj, Koprivnica, Alagići, Bukovlje, Semetiš na čišćenju rijeka i potoka kako ne bi došlo do većih poplava stambenih objekata i ugrožavanja stanovništva i materijalnih dobara.

Alternativni put za naselje Subotinje je otvoren kroz krug kamenoloma Tvornice cementa, dok je nakon prekida uslijed poplave puta za područje Brnjica promet je ponovo uspostavljen oko 18.00 sati.

Usljed izlijevanja rijeke Bosne u Kraulskom polju od 17.45 sati u prekidu je saobraćaj na regionalnoj cesti Kakanj-zenica. Obilaskom terena primijećeno je da je oko 16.00 sati došlo do postepenog opadanja vodostaja lokalnih rijeka i potoka, kao i rijeke Bosne.

U naseljima Doboj i kod autobusne stanice došlo je do manjeg izijevanja Bosne te je vrećama sa pijeskom napravljena obaloutvda kako bi se spriječilo daljnje prodiranje vode u stambene objekte. Stanje se lagano normalizira.  

U općini Zavidovići, usljed porasta temperatura koje je uzrokovalo topljenje snijega i kiše koja je padala tokom jučerašnjeg dana, došlo je do porasta nivoa svih rijeka na području općine. Vodostaj rijeka Krivaje i Gostović iako dosta visok nije bio kritičan. Vodostaj rijeke Bosne je  najviše porastao i svoj vrhunac dostigao je sinoć oko 23.00 sata.

Od jutros je  vodostaj rijeka u blagom padu. Na ušću rijeke Krivaje u Bosnu, kao  posljedica visokog vodostaja  rijeke Bosne  koja je stvorila vodenu branu prema rijeci Krivaji došlo je do akumuliranja vode i povišenog vodostaja i na ušću rijeke Krivaje što je uzrokovalo plavljenja podrumskih prostorija u više kuća u ulici Krivajska. 

Grijanje iz gradske kotlovnoce obustavljeno je u poslijepodnevnim satima 3.2.2019.godine zbog opasnosti od plavljenja prostorija kotlovnice u zgradi Samačke jer voda iz rijeke Bosne kroz odvodni kanal ulazi  u prostor Kotlovnice.

U općini Maglaj i dalje je zatvoren regionalni put Maglaj - Zavidovići. Nema bitnih promjena na terenu.

Stanje na području ostalih općina je nepromjenjeno i nema ugrožavanja stanovništva. Sve ekipe civilne zaštite su na terenu i pripravnosti.

Kanton Sarajevo

Zbog obilnih padalina i naglog topljenja snijega u toku jutarnjih sati 3. 2.2019. godine, došlo je do porasta vodostaja rijeka Bosne, Miljacke, Željeznice, Zujevine, Dobrinje, Tilave, Ljubine, te njihovih manjih pritoka (potoka), kao i pojava  bujičnih, oborinskih i podzemnih voda uslijed čega je na području Kantona Sarajevo povećana opasnost od poplava, posebno u općinama Hadžići, Ilidža, Novi Grad i Vogošća.

Najkritičnija situacija je bila u općini Hadžići, u naselju Pazarić i selu Korča. U jutarnjim satima u naselju Pazarić se izlila rijeka Zujevine iz svog korita i poplavila oko 30 stambenih, pomoćnih i poslovnih objekata, te oko 10 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok se u selu Korča izlio lokalni potok koji je presjekao putnu komunikaciju prema nekim dijelovima tog sela i oštetio nekoliko pomoćnih objekata. 

Na ta područja su odmah izašle ekipe Kantonalne uprave civilne zaštite, Općinske službe civilne zaštite Hadžići i pripadnici njihovih službi zaštite i spašavanja, koji su na sprečavanju i otklanjanju posljedica od poplava angažirali neophodnu mehanizaciju (bagere,  specijalno vozilo za probijanje i čišćenje kanalizacije – VOMU, pumpe za ispumpavanje vode), te izvršili postavljanje vreća sa pijeskom. 

U općini Vogošća došlo je do izlijevanja lokalnog potoka u ul. Dumače br. 8. Ekipe Općinske službe civilne zaštite su odmah izašle na teren i izvršili produbljenje i raščišćavanje korita tog potoka i tako otklonili opasnost od poplava na tom području.

U pojedinim dijelovima grada, zbog loše infrastrukture, došlo je do akumulacije vode, posebno na cesti ispod podvožnjaka u Buća Potoku. Na ispumpavanju vode  ispod podvožnjaka angažirana je ekipa KJKP Vodovod i kanalizacija.

Na području općine Ilidža izlile su se rijeke Željeznica i Zujevina. Poplavljen je podvožnjak Pejton-Otes, kao i podvožnjak prema Osjeku koji je zatvoren za promet. U MZ Osjek, u ulici Hendekuša, problem su prouzrokovale podzemne i oborinske vode. U ulici Kulenvakufska je došlo do odrona zemlje.

U kasnim poslijepodnevnim satima, prilikom obilaska područja koja su ugrožena od poplava, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo je uočio da je vodena bujica srušila pješački most na rijeci Željeznici koji povezuje naselja Lužani i Pejton na Ilidži i obavijestio ostale nadležne službe da izađu na lice mjesta kako bi se poduzele neophodne mjere zaštite i spašavanja. Most je bio u poodmakloj fazi izgradnje, a prilikom njegovog rušenja nitko nije povrijeđen.

Uslijed jakog vjetra u jutarnjim satima 03.02.2018. godine došlo je obaranja stabala na nekoliko lokacija na području općina: Ilidža (Otes, Lužani, Srednja grafička škola), Novi Grad (ul. Šefika Dorića br.30.) i Stari Grad (Trebević – ispod restorana „Pino“).

Na uklanjanju oborenih stabala Kantonalna uprava civilne zaštite Kantona Sarajevo je angažiala pripadnike svoje Profesionalne vatrogasne jedinice, kao i pripadnike svoje Službe za sječu i uklanjanje oštećenih stabala sa zelenih površina i saobraćajnica, koja je formirana u KJKP Park.

Na području Općine Ilidža vjetar je u ulici Magistrala 14 skinuo lim sa zgrade, dok je u ulici Kasindolska br. 4 digao kompletan krov sa kuće.

Foto: Bljesak.info / 

Srednjobosanski kanton

U općini Gornji Vakuf – Uskoplje, usljed kišnih padalina u proteklom periodu, aktivirano je klizište u naselju Borova ravan – četiri porodice evakuirane iz svojih kuća radi prevencije, sanirano je nekoliko klizišta u MZ Voljevac, a teško je oštećen put prema naselju Kozica.

U Donjem Vakufu poplavljeno cca 20-tak stambenih i pomoćnih objekata, a u općini Travnik proglašeno je stanje prirodne nesreće od poplava.

Najteža situacija je u MZ Gladnik, gdje je poplavljeno cijelo naselje i iseljeno osam kuća.

U općini Kiseljak putevi su prohodni, a voda se povlači. Materijalna šteta se evidentira i procjenjuje.                                                       

Voda se povlači u svoja korita i u općini Bugojno, a na terenu se vrši procjena  materijalne štete.

U općini Novi Travnik najteža situacija je kod  mosta u MZ Stojkovići, kojim se ne prometuje kao ni preko mosta u Donjoj Trenici, također, je kritično kod starog mosta u Rankovićima.

U općini Jajce, rijeka Vrbas se izlila u industrijskoj zoni Lučina, a vatrogasci su intervenirali na ispumpavanju vode.

U svim općinama ekipe civilne zaštite su na terenu  i procjenjuje se šteta ili se po potrebi intervenira.

  / Poplava u Kiseljaku

Hercegbosanska županija

Vodostaji rijeka Sturba, Žabljaka i Bistrice u Livnu su u opadanju.

U općini Tomislavgrad rijeka Šuica se izlila iz korita na Duvanjskom polju i na nekoliko mjesta  poplavila putne komunikacije.

Vatrogasna jedinica općine Tomislavgrad imala je nekoliko intervencija na ispumpavanju vode iz poplavljenih podruma u gradu.

U općini Drvar rijeka Unac se izlila iz korita i poplavila dio puta u mjestu Bastasi.

Nema dojava o poplavljenim gospodarskim i stambenim objektima.

Na području općine Kupres palo je 10 cm novog snijega, a put prema Vukovskom još uvijek je neprohodan, priopćeno je iz Operativnog centra FUCZ.

Kopirati
Drag cursor here to close