Pitanje referenduma

Ivanić: Stavovi međunarodne zajednice su licemjerni i nekorektni

Vijesti / Flash | 12. 08. 2016. u 17:39 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić rekao je Srni da pitanje referenduma u Srpskoj i provođenje volje naroda nije nešto što bi trebalo biti predmet interesa međunarodnih institucija u BiH, koje nisu postojane u svojim stavovima, već su licemjerne i nekorektne.

Ivanić je istaknuo da je jučerašnja odluka Ustavnog suda Republike Srpske, da nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda u vezi sa raspisivanjem referenduma o Danu Republike Srpske potpuno očekivana.

"Pitanje 'Jeste li za to da 9. siječanj bude Dan Republike?' u potpunosti je u skladu s nadležnostima Republike Srpske i nema nikakav nacionalni prefiks, te kao takvo ne može da bude problematično", rekao je Ivanić.

Ocijenio da je odluka Ustavnog suda potpuno logična, očekivana i neiznenađujuća.

Ivanić kaže da ga, ipak, iznenađuje reagiranje međunarodne zajednice, zato što pitanje referenduma i provođenja volje naroda nije nešto što bi trebalo biti predmet zanimanja međunarodnih institucija u BiH.

"Osim toga, ovim pitanjem se apsolutno ne negira odluka Ustavnog suda. Mi možemo promijeniti Zakon o praznicima, uvedesti zakon o svetkovinama, ali 9. siječanj ne možemo izpstaviti kao Dan Republike. Oni koji misle da to ne može, neka ponovo pokrenu ovo pitanje i mi ćemo ponovo naći način da uvedemo neki novi naslov u zakon, ali 9. siječanj mora ostati Dan Republike", naglasio je Ivanić.

Član Predsjedništva iz Srpske napomenuo je da međunarodne institucije nisu postojane u svom pristupu, jer da jesu, postavile bi pitanje zašto već gotovo 16 godina nije provedena odluka o konstitutivnosti naroda u županijama, odnosno zašto postoje četiri županije u kojima srpski narod nije ravnopravan.

"Pomalo je to i licemjerno i izuzetno nekorektno i zato ta reagiranja apsolutno nemaju smisla", smatra Ivanić.

Dodao je da bi razumio poruke međunarodne zajednice da je imala iste stavove u svim slučajevima, ali da su one, zbog njihovih dvostrukih mjerila, sada potpuno neprihvatljive.

Ivanić je izrazio bojazan da će, ukoliko međunarodna zajednica nastavi s ovakvim potezima, političke prilike u BiH biti još kompliciranije.

"Pitanje referenduma može, ali i ne mora dovesti do većeg političkog rascjepa u BiH. Oni koji su pokrenuli pitanje 9. siječnja pred Ustavnim sudom BiH morali su biti svjesni reperkusija. Svakome je moralo biti jasno da se taj datum nije smio dovoditi u pitanje i da je sada uslijedilo reagiranje", naglasio je Ivanić.

Ukoliko se politička situacija u BiH bude komplicirala zbog odluke o referendumu, krivnju, kako kaže Ivanić, neće snositi Republika Srpska, već oni koji su doveli u pitanje Dan Republike.

Na najavu pojedinih bošnjačkih političara da će u Skupštini općine Srebrenica pokrenuti donošenje odluke o izdvajanju ove općine iz Republike Srpske, Ivanić je rekao da je Daytonski sporazum definirao teritorije i teritorijalne granice unutar BiH i da su takve inicijative antidaytonske.

"Bit će veoma zanimljivo čuti i vidjeti hoće li iste ta veleposlanstva i isti taj OHR osuditi ovakve izjave i hoće li ih uopće spomenuti, a vjerojatno neće, što će biti dokaz njihovog licemjerstva i dvostrukih mjerila", rekao je Ivanić Srni.

Kopirati
Drag cursor here to close