na uvid

Haška arhiva uskoro u BiH

Vijesti / Flash | 05. 08. 2016. u 13:59 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Haški tribunal u završnoj je fazi pregovora o osnivanju informativnih centara u Sarajevu i Srebrenici koji bi sadržavali arhivu ovog suda, priopćeno je iz Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Rada Pejić-Sremac iz Ureda za informiranje Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) kazala je da su pregovori sa Memorijalnim centrom u Potočarima i Gradom Sarajevom u završnoj fazi te da se očekuje skoro potpisivanje memoranduma.

''Informativni centri MKSJ-a su osmišljeni tako da omoguće zainteresiranim građanima i organizacijama neposredan i siguran pristup svim javnim spisima i arhivskom materijalu koji je sadržan u online bazama podataka'', rekla je Pejić- Sremac.

Kako je navela, osnivanje arhivskih centara u zemljama bivše Jugoslavije preporučeno je u izvještaju Generalnog tajnika Ujedinjenih naroda (UN), zbog jačanja vladavine prava i izgradnje mira u regiji.

Iz Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari kazali su da se trenutno radi na usuglašavanju Memoranduma o razumijevanju, koji bi trebao definirati nadležnosti arhivskog centra.

Stručni savjetnik za planiranje Memorijalnog centra u Potočarima Hasan Nuhanović rekao je da će arhiva biti smještena u "Biblioteci genocida" te će pristup cjelokupnoj Haškoj arhivi imati svi zainteresirani građani.

''Krajnji cilj projekta je da korisnik, je li to netko tko radi u Memorijalnom centru ili je posjetitelj ili neki novinar, osoba koja se bavi istraživanjem genocida, može sjesti za kompjuter i uz pomoć šifre koju dobije od nas, a koju mi dobijemo od Tribunala, pristupi tribunalovoj bazi podataka'', objašnjava Nuhanović.

Iz Grada Sarajeva BIRN-u BiH nisu mogli ništa reći o pregovorima o osnivanju Informativnog centra, jer je vrijeme godišnjih odmora.

Haški tribunal je osnovan u svibnju 1993. godine, i tijekom dosadašnjeg rada je pred ovim sudom optuženo preko 160 osoba za zločine na području bivše Jugoslavije. Tribunal je prvi utvrdio genocid u Srebrenici, kao i druge masovne zločine na području BiH.

Trenutno je u toku samo jedan prvostupanjski postupak protiv Ratka Mladića za genocid i druge zločine na području BiH, kao i žalbeni postupak protiv šestorice dužnosnika Herceg-Bosne.

Kopirati
Drag cursor here to close