Poskupljenja na djelu

Građani BiH odriču se i najosnovnijih proizvoda

Voljom izaslanika u Domu naroda mogu postati operativne, ali upozorenja iz Uprave za neizravno oporezivanje su da je najmanje šest mjeseci potrebno za provođenje ideje o diferenciranim stopama PDV-a.
Vijesti / Flash | 12. 03. 2022. u 08:10 Bljesak.info
Da li će se stati poskupljenima u kraj?

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vlasti u Bosni i Hercegovini konačno su shvatile da moraju nešto poduzeti u vezi s velikim povećanjem cijena svih proizvoda. Planirane mjere su još neizvjesne ili u pripremi. Za to vrijeme građani sve brže troše novac kojim raspolažu i počinju da se odriču uobičajenih proizvoda.

Inicijative za ukidanje akciza na gorivo i smanjenje stope PDV-a preskočile su tek prvu stepenicu u parlamentu, piše BHRT

Minimalno šest mjeseci 

Voljom izaslanika u Domu naroda mogu postati operativne, ali upozorenja iz Uprave za neizravno oporezivanje su da je najmanje šest mjeseci potrebno za provođenje ideje o diferenciranim stopama PDV-a.

Cijene, međutim, rastu na dnevnoj bazi. Mogu li biti zaustavljene drugim mjerama?

"Pokušat ćemo djelovati kroz marže koje su vlade entiteta usvojile prije godinu dana, zatim intervencijama iz zaliha koje se nalaze u vlasništvu entiteta, subvencijama određenih proizvoda uključujući i energente za najugroženije kategorije stanovništva...", kaže predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija.

Ograničenje marži nije, niti će utjecati na cijene, jer rastu proizvodne cijene, procjenjuju ekonomisti. Poskupljenja sigurno neće zaustaviti ni intervencija iz zaliha, odnosno robnih rezervi, uvjereni su.

"Mi nemamo državne tvrtke koje osiguravaju građane, mi nemamo državne pumpe koja će sada prodavati gorivo po nižoj cijeni pa će tako vršiti pritisak na ostale privatne tvrtke i kompanije koje su distributeri", navodi ekonomist Zoran Pavlović.

30 do 50 posto

U udruženjima potrošača upozoravaju na nerealno visoke cijene energenata i opće poskupljenje u prosjeku od 30 do 50 posto.

"Podržat ćemo sve mjere, naravno, ali smo svjedoci da je barel nafte pojeftinio na svjetskom tržištu za nekih 13 dolara što bi značilo da ove iznose koje vidimo danas na benzinskim pumpama nisu realne. Nije trebalo dosegnuti nikakvu cifru preko tri KM", ističe Murisa Marić iz Udruženja potrošača "Don", Prijedor.

U iščekivanju bilo kakvih mjera koje bi obuzdale divljanje cijena građani počinju da se odriču dijela svakodnevnih proizvoda.

Naši sugovornici ističu da mjere za suzbijanje cijena moraju biti donesene što prije. Čuju se i prijedlozi za direktnu podršku iz budžeta najugroženijim građanima, za što je potreban rebalans.

Kopirati
Drag cursor here to close