U Mostaru je Dan neovisnosti BiH započet ceremonijom podizanja zastave i intoniranjem himne Bosne i Hercegovine na Fortici iznad Mostara te polaganjem cvijeća i obilaskom spomen obilježja.
Brojna izaslanstva, predstavnici gradske i županijske vlasti, udruženja, organizacija, ali i građana Mostara položilili su cvijeće na Partizanskom spomen groblju i spomen obilježju u Liska haremu, a potom odali počast šehidima i poginulim borcima na Šehitlucima.
Program obilježavanja Dana neovisnosti BiH u Mostaru počeo je u utorak promocijom knjige "Otkopano blago", i nastavljen kroz tjedan svečanim programom osnovnih i srednjih škola HNŽ-a "Jedna si jedina" te Svečanom akademijom u petak u Narodnom pozorištu Mostar u organizaciji Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije.
Predsjednik Skupštine HNŽ-a Džafer Alić podsjetio je tim povodom kako su pripreme za referendum, izglasavanje i proglašenje nezavisnosti BiH bili kompleksan posao za koji je bilo potrebno strpljenje, kompromis, odlučnost, znanje i volja.
''Danas, nakon 33 godine izglasavanja neovisnoti, govorimo o povjesnoj odluci tadašnjeg rukovodstva, ali i naroda BiH. Na referendumu je 63 posto punoljetnih građana BiH kazalo da želi suverenu i neovisnu BiH, državu ravnopravnih građana, naroda BiH, Bošnjaka, Srba i Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive'', istaknuo je Alić.
Ranije je u Mostaru izveden i skok sa Starog mosta povodom današnjeg dana.
U petak je u Narodnom pozorištu u Mostaru održana svečana akademija povodom obilježavanja Dana neovisnosti Bosne i Hercegovine, kojoj je nazočio i član Predsjedništva BiH Željko Komšić. Prije početka akademije, Komšić je na mostarskim Šehitlucima položio cvijeće i odao počast šehidima i poginulim borcima iz rata 1992.-1995.
Podsjećamo, dio Bosne i Hercegovine 1. ožujka slavi Dan neovisnosti državni praznik kojim se njeguje sjećanje na povijesni referendum proveden kada su se bosanskohercegovački građani velikom većinom izjasnili za suverenu i neovisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana i naroda u kojoj će uživati sva prava i slobode, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi.
BiH i dalje nema zakon o praznicima te ovaj dan nije službeno praznik na razini države, odnosno ne slavi se na području Republike Srpske.