Više od 25 godina nakon rata, minska polja i dalje ugrožavaju sigurnost građana, usporavaju razvoj i sprječavaju povratak života u brojna ruralna područja.
Uz poruku da je borba protiv mina temelj za sigurnost, ali i gospodarski oporavak zemlje, Europska unija istaknula je svoju kontinuiranu potporu BiH u ostvarivanju cilja – BiH bez mina.
''Bosna i Hercegovina bez mina nije samo pitanje sigurnosti. To je pitanje budućnosti, napretka i ozdravljenja zajednica'', poručio je Luigi Soreca, šef Delegacije EU u BiH.
Od 1996. godine EU je izdvojila više od 46 milijuna eura za različite programe deminiranja, pomoći žrtvama, edukaciju i izgradnju kapaciteta. Među ključnim alatima za prevenciju i informiranje je i mobilna aplikacija „BiH Mine Suspected Areas“, koja pomaže građanima i posjetiteljima u izbjegavanju rizičnih područja.
Trenutno je u tijeku projekt vrijedan 10 milijuna eura, usmjeren na nabavu opreme i podršku centrima za deminiranje u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Dodatnih 10 milijuna eura EU je izdvojila za jačanje kapaciteta Oružanih snaga BiH putem Europskog instrumenta za mirovnu pomoć, uključujući opremu poput detektora metala, transportnih i medicinskih vozila.
EUFOR-ova misija Althea pruža mentorsku i logističku podršku, osiguravajući da BiH ima stručnost i resurse za dugoročno i sustavno uklanjanje mina. EU na ovaj način želi pomoći BiH da stvori sigurniju, razvijeniju i otporniju budućnost – oslobođenu od zaostalog ratnog naslijeđa.