Summit o zapadnom Balkanu

Duncan: Bh. lideri često biraju natjecanje umjesto suradnje

BiH nije postigla napredak koji je trebala na putu pristupanja EU i NATO-u, te da su je nekoliko njenih susjeda prestigli. To je zaista šteta. Mi se samo možemo nadati da će vaši izbori u olistopadu donijeti novu i pozitivniju energiju.
Vijesti / Flash | 15. 03. 2018. u 13:31 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mi napuštamo Europsku uniju, ali ne napuštamo Europu. Ujedinjeno Kraljevstvo će i dalje biti jedna od najvažnijih zemalja u Europi: vodeća članica UN-a i NATO-a i jedina europska zemlja koja troši dva posto svog BDP-a na odbranu i 0,7 posto na međunarodnu pomoć, izjavio je u intervjuu za Fenu pred sutrašnji dolazak u dvodnevnu posjetu BiH britanski ministar za Europu sir Alan Duncan.

''Stabilnost Europe, uključujući zapadni Balkan, naša je stabilnost. Prosperitet Europe, uključujući i zapadnog Balkana, je naš prosperitet. Ništa neće promijeniti britansku bezuvjetnu predanost miru i stabilnosti našeg kontinenta. Mi u Ujedinjenom Kraljevstvu vrlo dobro pamtimo mračne dane devedesetih godina. Sedamdeset i dva britanska vojnika su dali svoje živote u naporima da se u regionu uspostavi mir. Želimo pomoći zapadnom Balkanu da nastavi dalje na svom putu k stabilnosti. I želimo raditi s vama na rješavanju aktualnih izazova kao što su terorizam, organizirani kriminal i migracije. Tako da su naši interesi isprepleteni, a takvi će biti i u budućnosti'', poručio je Duncan.  

Zato će se, naveo je, dok napušta EU, vidjeti veće prisustvo Ujedinjenog Kraljevstva, a ne manje.

''Održavanje Samita o zapadnom Balkanu u Londonu je tek početak. Već smo utrostručili iznos koji ulažemo u BiH, a planiramo ulagati i više '', kazao je on.  

Istaknuo je kako njegova zemlja pomaže da se otvore nova radna mjesta i stvore prilike za mlade putem uvođenja online sistema registracije novih kompanija u cijeloj zemlji. A, pružila je i podršku pri izrađivanju nove transportne i energetske strategije kako bi se usmjerilo ulaganje u ključne sektore. Tako da će Ujedinjeno Kraljevstvo nastaviti da stoji rame uz rame sa onima koji žele bolju budućnost za BiH.

Upitan kako britanska vlada gleda na tvrdnje da je zbog neaktivnosti EU i NATO došlo do ruskog prodora na Balkanu i da Rusija koristi situaciju u BiH da potkopava stabilnost Europe, kazao je da ne misli da je bilo nedostatka angažmana od EU i NATO-a.

''Upravo suprotno, uložili smo ogromnu političku energiju i resurse u ovu zemlju tijekom proteklih dvadeset godina. Ali, bojim se da su vaši lideri prečesto birali opciju natjecanja umjesto suradnje i da, kao rezultat toga, BiH nije postigla napredak koji je trebala na putu pristupanja EU i NATO-u, te da su je nekoliko njenih susjeda prestigli. To je zaista šteta. Mi se samo možemo nadati da će vaši izbori u olistopadu donijeti novu i pozitivniju energiju. Rusija je već godinama partner u Vijeću za implementaciju mira. Ona ima legitimne interese u trgovinskoj i kulturološkoj razmjeni, što mi poštujemo. Ali, Rusija također mora poštovati interese i odabir Bosne i Hercegovine, i njenih susjeda, i prestati se miješati u suverene zemlje, kao što su to neuspješno pokušali u Crnoj Gori. BiH je europska zemlja i njeni interesi su čvrsto vezani za Europu. Kao i svaka druga zemlja u regiji, BiH je odabrala da se pridruži EU, a lako je shvatiti zašto, kad 70 posto vašeg ukupnog izvoza ide za EU, u poređenju sa samo dva posto sa Rusijom. Ujedinjeno Kraljevstvo podržava vaš odabir i pomoći će vam na vašem putu ostvarivanja tog cilja. Rusija treba uraditi isto to'', rekao je Duncan.

Jedna od glavnih tema Duncanove posjete bit će samit u Lonodnu o zapadnom Balkanu 10. srpnja ove godine. Duncan naglašava da samit u Londonu nije izdvojeni događaj. On je dio niza važnih inicijativa ove godine putem kojih su se Bosni i Hercegovini i njenim susjedima nudile prilike da ubrzaju svoje euroatlantske integracije. Na primjer, EU je nedavno objavila svoju novu strategiju za zapadni Balkan, koja iscrtava put prema eventualnom članstvu u EU za svih šest zemalja.  

 ''Europski i regionalni lideri će se u maju okupiti u Sofiji kako bi razgovarali o europskoj perspektivi regiona, prvi put nakon samita u Solunu 2003. godine. A onda, u srpnju Ujedinjeno Kraljevstvo će biti domaćin našeg samita, koji će biti peti u nizu u sklopu takozvanog Berlinskog procesa. Britanci su praktičan narod. Mi želimo da naš samit dovede do stvarnog uticaja na živote građana Bosne i Hercegovine. Zato ćemo se fokusirati na vrlo praktična pitanja: borba protiv sigurnosnih prijetnji poput korupcije i organizovanog kriminala, jačanje regionalne suradnje u polju ekonomije i infrastrukturnog razvoja, podrška mladim poduzetnicima, posebno u digitalnom sektoru koji jako brzo raste'', rekao je u intervjuu za Fenu britanski ministar za Europu sir Alan Duncan.

Kopirati
Drag cursor here to close