Iako je Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) trenutačno u financijskoj blokadi zbog sudskog naloga koji je doveo do obustave isplata od Eurocontrola, istovremeno se otkriva da je krajem prošle godine zaključila osam ugovora o sportskom sponzorstvu u ukupnoj vrijednosti blizu 100.000 konvertibilnih maraka, piše Žurnal.info.
Prema podacima iz BHANSA-e, financijska blokada uzrokovana je arbitražnom presudom iz 2022. godine u korist slovenske tvrtke Viaduct. Po nalogu belgijskog suda, Eurocontrol – koji BHANSA-i uplaćuje sredstva za usluge upravljanja zračnim prostorom – obustavio je daljnja plaćanja, čime su prihodi od rutnih naknada, koji čine 90 posto proračuna Agencije, postali nedostupni.
''Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e. Kako bi ublažila posljedice, Agencija je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plaća za prethodni mjesec. Odluka je donesena uz konzultacije s predsjednicima sindikata kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa'', naveli su iz Agencije.
Ipak, i dok upozorava na ozbiljnu financijsku krizu, BHANSA je nastavila s marketinškim aktivnostima, uključujući oglašavanje na sportskim događanjima, što je bilo vidljivo i na utakmici između Širokog Brijega i Zrinjskog 27. travnja.
U studenom 2024. godine BHANSA je sklopila osam sponzorskih ugovora sa sportskim klubovima iz različitih gradova BiH. Ukupna vrijednost ugovora iznosi 95.000 KM (s PDV-om), a svi su zaključeni putem formalnih tenderskih procedura u kojima je pristigla po jedna ponuda, identična procijenjenoj vrijednosti:
U uvjetima natječaja traženi su vrlo specifični kriteriji – poput minimalnog kapaciteta stadiona u točno određenim gradovima, posjedovanja digitalnih semafora, LED displeja, kao i sportskih rezultata u prethodnim sezonama – što upućuje na mogućnost da su uvjeti bili prilagođeni unaprijed odabranim klubovima, upozorili su promatrači.
Posebno, navodi Žurnal, se dovodi u pitanje opravdanost takvih troškova s obzirom na činjenicu da BHANSA posluje u uvjetima monopola i nije izložena tržišnoj konkurenciji, pa time ni ne postoji potreba za reklamiranjem u klasičnom smislu.
U javnosti su ranije izražavane slične sumnje u vezi s oglašavanjem drugih javnih poduzeća poput elektroprivreda, poduzeća za vodovod ili autoceste.