Grad Banja Luka već peti dan doslovno je zatrpan otpadom, a građani koji redovito plaćaju uslugu odvoza ne znaju pravi razlog ekološke krize. Smeće se gomila uz kontejnere od petka, a raznose ga ptice, mačke i psi. Istovremeno, nadležne institucije i komunalna poduzeća međusobno prebacuju odgovornost.
Glavni uzrok problema je štrajk zaposlenika regionalne deponije „DEP-OT“, koji su zbog spora s poduzećem „Čistoća“ odlučili raditi skraćeno, od 7 do 13 sati, iako deponija inače radi 24 sata dnevno.
Sindikat „DEP-OT“-a pokrenuo je štrajk nakon što „Čistoća“, prema njihovim tvrdnjama, nije ispoštovala dogovor postignut s gradonačelnikom Banjoj Luke oko provedbe sudske presude u vezi sa zemljištem na kojem se nalazi deponija. Naime, sud je dodijelio zemljište „Čistoći“ i obvezao „DEP-OT“ na isplatu odštete od dva milijuna KM s kamatama.
V.d. direktor „DEP-OT“-a Ratko Jokić za Fenu je izjavio kako je na sastanku s gradonačelnikom dogovoreno da se s izvršenjem presude pričeka dok ne postignu dogovor, ali da je „Čistoća“ svejedno blokirala im račun. Ističe i kako kamioni s otpadom iz okolnih općina i dalje nesmetano ulaze, dok je Banja Luka zatrpana otpadom, te za to okrivljuje „Čistoću“.
S druge strane, iz „Čistoće“ krivnju prebacuju na „DEP-OT“ zbog štrajka. Direktor „Čistoće“ Aleksandar Bajić zasad nije dostupan za dodatna pojašnjenja.
Gradonačelnik Draško Stanivuković u nedjelju je proglasio vanrednu situaciju zbog ugroženog javnog zdravlja i rizika od ekološke katastrofe.
Deponija u Ramićima, kraj Banja Luke, prima otpad i iz drugih lokalnih zajednica, Gradiške, Laktaša, Srpca, Prnjavora, Čelinca, Kotor Varoša i Kneževa. Grad Banja Luka ima najveći vlasnički udio u „DEP-OT“-u, čak 62 %, dok su ostali suvlasnici navedene općine.
Spor oko zemljišta traje godinama. Već 2020. godine RUGIP je utvrdio da je „Čistoća“ – koja je upravljala deponijom do 2004. – vlasnik zemljišta. Grad i „DEP-OT“ pokušali su osporiti tu odluku putem tužbi, no one su odbačene. Presudom iz 2024. godine, „DEP-OT“ mora predati zemljište u posjed „Čistoći“.
Zanimljivo je i da je većinski vlasnik „Čistoće“ banjalučko poduzeće „Tržnica“, u vlasništvu poduzetnika Mladena Milanovića Kaje, koji u Banja Luci posjeduje dvije banke – Novu banku i Atos banku – te je jedan od najvećih građevinskih investitora u regiji.
U međuvremenu, građani Banja Luke trpe posljedice pravnog i političkog sukoba – grad je prekriven otpadom, a rješenja i dalje nema na vidiku.