Vojni analitičari slažu se u ocjeni da je nabavka zrakoplova MIG-29 iz Rusije najbolje rješenje za spas srpskog lovačkog zrakoplovstva ali smatraju da je potpuno neobjašnjivo zbog čega će biti nabavljeno i po 30 tenkova T-72 i oklopnih automobila BRDM-2, jer Vojska Srbije ima takva i znatno bolja sredstva u upotrebi i to u velikom broju.
Vojni analitičar i nekadašnji pomoćnik ministra obrane Bojan Dimitrijević ocijenio je da je nabavka šest lovaca MIG-29 nesporna i pozdravio tu odluku kao značajan doprinos za Ratno zrakoplovstvo, ali je dodao da ga je potpuno iznenadila informacija o nabavci oklopne tehnike, konkretno tenkova T-72 i izviđačkih oklopnih automobila BRDM-2.
"Ta sredstva su u našoj vojsci u upotrebi od ranije, a većina je povučena još 2006. godine kada su proglašena neperspektivnim. Tako da mi nije jasno je li to dio nekog šireg aranžmana ili premijer Srbije nije dobio pravu informaciju o tome za što bi se ta sredstva mogla koristiti", rekao je Dimitrijević agenciji Beta.
Ocijenio je kako naročito BRDM-2 nije potreban jer to vozilo nema mogućnost za transport vojnika već jedino možda može biti upotrjebljeno u patroliranju na granici prema Bugarskoj i Makedoniji ili, eventualno, u mirovnim misijama.
"Pozdravljam nabavku zrakoplova ali sam uvijek više za nabavku helikoptera, s obzirom da se u proteklim desetljećima pokazalo da nam toga manjka", rekao je.
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocijenio je da je nabavka zrakoplova MIG-29 potpuno razumljiva i svrsishodna ideja, jer je postojećim zrakoplovima tog tipa u Srbiji resurs pri kraju i morat će ići na remont, nakon čega bi Srbija ostala bez obrane zračnog prostora.
"Doduše, to ne bi bio presedan jer smo zbog krize oko akumulatora već imali situaciju u kojoj nije održavano lovačko dežurstvo. Tada je to država riješila tako što je uložila veliki napor da se to ne objavi u medijima a sada je to urađeno na mnogo bolji način ovom nabavkom", rekao je Radić.
Govoreći o najavama da će u Srbiju doći i po 30 tenkova T-72 i vozila BRDM-2, Radić je rekao kako mu se čini da se do te odluke vjerojatno stiglo tako što je Rusija vidjela čega ima "u višku" pa odlučila Srbiji donirati sredstva s te liste.
"Vozilo BRDM-2 se pokazalo efikasnim na Kosovu i Metohiji ali VS ima tih sredstava i veći dio je u rezervi jer je višak... Za tenk je još čudnije jer mi imamo mnogo bolji tenk M-84, dok od preostalih T-72 koristimo samo jednu satniju od 13 komada u Četvrtoj brigadi", rekao je Radić.
Ukazao je kako Srbija s četiri tenkovska bojna tenkova M-84 i T-72 ima daleko više oruđa ne samo od zemalja u okruženju nego i od nekih velikih i jakih država, poput Francuske.
"Poklonu se u zube ne gleda ali bez više informacija što se želi s tim vozilima ne možemo donositi neki sud. Tenk T-72 je inferiorniji od jugoslovenskog M-84, koji je i nastao tako što je na tenku T-72 izvedena obuhvatna modernizacija, prije svega u sistemu za upravljanje vatrom i na motoru", rekao je Radić.
Ocijenio da je možda bilo bolje da se od donatora tražilo nešto iz domena artiljerijsko-raketne tehnike.
Vojska Srbije u upotrebi ima ukupno četiri tenkovske bojne s po 53 tenka. Svi tenkovi, osim jedne satnije od 13 tenkova T-72, su tipa M-84. Određeni broj tenkova M-84 nalazi se i u remontnoj rezervi i na poligonu Pasuljanske livade, odnosno u središtu za obuku Kopnene vojske.
U rezervi se nalazi i 40-ak tenkova T-72 i oko 280 starijih tenkova T-55.
Vozila BRDM-2 je nekadašnja Jugoslovenska narodna armija nabavljala od 1968. do 1985. godine i za potrebe vojske nabavljeno je oko 280 vozila. Danas se taj oklopni izviđački automobil koristi u izviđačkim satnijama zapovjednih bojni Kopnene vojske i u svim tenkovskim i mehanizovanim bojnama KoV. Više od polovine tih vozila, čija proizvodnja je obustavljena 1989. godine, nalazi se u rezervi, objavila je Beta.