Rezultati studije

Ako Macron pobijedi, EU bi mogla formirati vlastitu vojsku

Vijesti / Flash | 25. 04. 2017. u 10:36 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Francuska bi mogla biti vodeća sila u uspostavi europskih vojnih snaga, ukoliko, prema očekivanjima, Emmanuel Macron pobjedi u drugom krugu predsjedničkih izbora, navodi se u danas objavljenom specijalnom izvještaju organizacije ''Friends of Europe''.

Stručnjaci i analitičari ove ugledne organizacije sa sjedištem u Bruxellesu istraživali su opcije razvoja sigurnosnog i odbrambenog sektora u Francuskoj, a koji će imati ključni utjecaj na budućnost Evropske unije i Evrope u cijelini.

''Francuska je danas najvažnija za odbranu Evrope. Nakon izlaska Velike Britanije, ona će biti jedina nuklearna sila u EU i jedina stalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Pravac koji Francuska odabere oblikovat će perspektivu cijele Unije u narednim godinama'', navodi se u studiji.

Naglašava se uloga francuskih vojnih snaga tijekom prethodnih desetljeća, posebno u operacijama u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, te ističe da će u budućnosti ona postati i mnogo važnija, usprkos činjenici da je njen utjecaj u EU u padu u odnosu na Njemačku, a zbog ekonomske stagnacije Francuske i uspona Berlina.

''Ali, Francuska je vojno angažirana u svijetu više nego ijedna druga članica EU'', navedeno je u izvještaju.

Nakon niza terorističkih napada u Parizu 2015. godine glavno pitanje sigurnosti u Francuskoj postala je borba protiv terorizma. Cinici iz SAD su zaključili da je to odgovor Francuskoj koja se protivila vojnoj akciji u Iraku 2003. godine, kaže se u dokumentu.

Građani očekuju jačanje unutarnje sigurnosti, no stručnjaci upozoravaju da se ni bitka na međunarodnom planu ne smije zapostaviti, smatraju eksperti organizacije ''Friends of Europe'', analizirajući i mogućnosti i pravce jačanja francuske vojne moći.

Danas je Pariz neizostavan partner SAD u vojnim akcijama u Africi i na Bliskom istoku. Ali, kako navodi studija, temelj za francusku odluku o tome kojim pravcem će krenuti bit će ''četiri jahača apokalipse: Trump, Brexit, Putin i ISIL, te u manjem dijelu Turska".

''Budući predsjednik Francuske će se morati suočiti sa neizvjesnostima na globalnom planu i dugoročnim rizicima. Stoga postoje četiri moguća scenarija od kojih svaki nosi svoje mane i pozitivne strane'', navedeno je.

Prvi scenarij bi od Francuske napravio ''usamljenog vuka'' koji bi razvijao svoj sustav obrane i fokusirao se na svoje granice i sigurnost, neovisno od međunarodnih partnera. Ukoliko bi pobijedila Marine Le Pen, ovo je najvjerovatniji scenarij.

Međutim, ako Macron pobijedi, Francuska bi mogla biti lider uspostave europskih sigurnosnih snaga, faktički, vojske koja bi se angažirala tamo gdje NATO nije spreman. Bila bi to stalna vojna struktura koja bi zahtijevala zajedničko financiranje. Druge moguće opcije su bilateralno povezivanje Francuske s pojedinim članicama, Njemačkom, Italijom, Španjolskom ili Poljskom te jačanje ''europskog krila“ NATO saveza.

Usprkos tome što će biti važan i ishod parlamentarnih izbora u lipnju, odluka o budućnosti će ovisiti ponajviše od novog šefa Elizejske palače. Mnogi, navodi se u studiji, još nisu svjesni koliko će pravac koji Francuska odabere u pogledu obrane imati posljedica ne samo po njene građane nego i po cijelu Europu.

Kopirati
Drag cursor here to close