Državno tužiteljstvo je od početka 2018. podiglo 12 optužnica protiv 29 osoba koje se terete za krijumčarenje migranata, dok je Sud BiH u istom periodu izrekao sedam presuda kojima je njih 10 osuđeno.
Najveću kaznu – tri godine zatvora i novčanu u iznosu 5.500 konvertibilnih maraka (KM) – dobio je Elhami Hoti a izrečena mu je po sporazumu o priznanju krivnje da je bio organizator grupe koja je omogućavala migrantima nezakonit boravak u BiH s ciljem daljeg prebacivanja u Hrvatsku i zemlje Zapadne Europe.
S Hotijem su bili optuženi Đenit Rahimić, Driton Fetai i Samjuel Šabani, koji su u odvojenom predmetu, nakon priznanja krivice, osuđeni na po tri mjeseca zatvora. Rahimić je presudom obavezan na isplatu 50 KM, a Šabani 100 eura pribavljene koristi.
Hoti i ostali su, kako je navedeno iz Tužiteljstva, u dva navrata omogućili ilegalan ulazak 17 migranata s područja Kosova, Albanije i Irana, i njihov nezakonit boravak u BiH, a u pokušaju ilegalnog prebacivanja tri turska državljanina spriječili su ih pripadnici Granične policije.
Državljanin Srbije Milan Gajić je osuđen na 10 mjeseci zatvora nakon potpisivanja sporazuma kojim je priznao da je u travnju ove godine prevozio migrante iz Zvornika prema Sarajevu, ali su ga u blizini Bratunca zaustavili službenici Granične policije, dok je presudom od njega oduzeto vozilo koje je upotrijebljeno pri izvršenju djela.
Uvjetne kazne po sporazumu su dobili Branka i Veljko Budalić nakon priznanja da su preko teritorije BiH prevozili troje državljana Sirije, a prvostupanjskom presudom je oduzeto vozilo kao sredstvo izvršenja djela.
“Veljko Budalić je 4. veljače 2018. godine uspostavio kontakt s migrantima u Bileći, koje je, zajedno sa optuženom Brankom Budalić, vozilom namjeravao prevesti do Sarajeva uz ugovorenu novčanu naknadu od 150 eura, a u toj namjeri su spriječeni od policijskih službenika na lokalnom putu u mjestu Strupići”, stoji u optužnici protiv Budalića.
Armin Omeragić je osuđen na uvjetnu i novčanu kaznu od 1.000 KM po kaznenom nalogu, dok je od njega oduzeta imovinska korist pribavljena izvršenjem djela u iznosu od 50 eura. Optužnica ga je teretila da je četiri migranta iz Sirije, Alžira i Libije pokušao iz Foče prebaciti u Sarajevo uz ugovorenu novčanu naknadu.
Uvjetne kazne su po sporazumima s Tužiteljstvima BiH dobili još Munir Ponjević te Čočaj Baškim.
Osim Budalića, Gajića, Hotija, Rahimića, Fetaija i Šabanija, za krijumčarenje migranata u ovoj godini su podignute optužnice protiv Hrustana Durakovića i Branka Gavrilovića te Mahira Nuhića. Tijekom srpnja su, osim Omeragića, podignute optužnice protiv Nedžiba Đone i Amela Ušanovića, Tarika Mašića, Siniše Šakića i Zorana Miloševića, Armina Omeragića, Blagoja Komara i Marka Šekarića te Nedeljka Rackovića.
Optuženi se terete da su kaznena djela počinili od kolovoza prošle do sredine svibnja ove godine, a prema navodima Tužiteljstva, krijumčareno je najmanje 50-ak migranata s područja Kosova, Albanije, Sirije, Libije, Alžira, Irana, Turske i Armenije, među kojima je bilo i maloljetnika, dok za neke porijeklo nije utvrđeno.
Od početka godine u BiH je ušlo više tisuća migranata, koji pokušavaju prijeći preko teritorija BiH ka Hrvatskoj i tako dalje ka Zapadnoj Europi.
Veći broj optužnica tretira prijevoz migranata – uz ugovorenu naknadu, u cilju pribavljanja imovinske koristi – kroz teritorij BiH bilo do granice ili dogovorenih područja, ali bi počinitelje u tom slučaju otkrivali pripadnici policijskih agencija.
Tako se Nedeljko Racković tereti da je 11. svibnja prevozio migrante uz ugovorenu novčanu naknadu za usluge prijevoza, u čemu su ga otkrili i spriječili službenici Policijske stanice (PS) Čajniče.
Među krijumčarenim migrantima, kako se može vidjeti u optužnicama, bila je i osoba koja je u bijegu od pravosudnih institucija Njemačke a koja je u BiH ušla ilegalno. Tu osobu su, kako se navodi u optužnici, od Novog Grada prema Prijedoru prevozili Siniša Šakić i Zoran Milošević za iznos od 2.500 eura, koliko im je uplaćeno putem banke u Njemačkoj.
Osim namjere da se migranti preko granice prokrijumčare u susjedne države, zabilježen je slučaj u kolovozu prošle godine kada su tri državljanina Armenije prebačena iz Pljevalja u Crnoj Gori preko teritorije BiH za naknadu od 300 eura, a za to su optuženi Hrustan Duraković i Branko Gavrilović.
“Krijumčarene osobe su u blizini granice izašle iz vozila i zajedno s Gavrilovićem, pješice, šumskim putem ušle u BiH, gdje ih je sa svojim vozilom sačekao Hrustanović, koji je u državu ušao preko graničnog prijelaza, te ih odvezao dalje prema unutrašnjosti”, stoji u optužnici.
Početkom 2018., Tužiteljstvo je podiglo optužnicu koja Nikolu Hrstića, Ljubu Hercega, Zdravka Kordića, Antu Hercega, Stojislava Šunjića, Ljubu Prlića, Joea Primorca, Kristijana Buntića, Ivicu Šunjića i Zdravka Grizelja tereti za pripadnost organiziranoj kriminalnoj grupi koja je od kolovoza od studenog 2014. krijumčarila državljane Turske kroz teritorij BiH i preko granice s Hrvatskom.
Hrstić se tereti da je migrante preuzimao u Mostaru i angažirao ostale koji su turske državljane preko granice pješice prevodili te preuzimali ih i prevozili do Splita, Makarske i Zagreba, gdje bi oni dalje nastavili putovanje ka zemljama Zapadne Europe, prenosi BIRN.