Nakon dva mjeseca

Za Kinezom koji je skočio sa Starog mosta još se traga

Ronilačke ekipe tijelo su tražile pod vodom, a motornim čamcima pretraživala se rijeka i dijelovi obale kojima je nemoguće prići s kopna. Raspolažu, kažu s tehnički korektnom ronilačkom opremom, koje nikad nije dosta.
Vijesti / Crna Kronika | 05. 04. 2023. u 19:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dva mjeseca prošla su otkako je turist iz Kine skočio sa Starog mosta u Mostaru, a tijelo još uvijek nije pronađeno.

ISS Mostar još uvijek vrši potragu, ali u smanjenom intenzitetu. No kako bi brže djelovali i unaprijedili spasilačke intervencije u brojnim akcijama i u vodi, ali i na kopnu Civilnoj zaštiti HNŽ koja ima potpisane ugovore sa spasilačkim ekipama na području ove županije uručena je oprema u vrijednosti od 100 tisuća eura.

Tridesetogodišnji državljanin Kine 31. siiječnja u večernjim satima skočio je sa Starog mosta u Neretvu, nakon čega nije isplivao. Tri dana poslije krenula je potraga koja je zbog vremenskih uvjeta bila otežana i koja ni nakon dva mjeseca nije završena.

''Još uvijek se za njim traga, ali smanjenim intenzitetom. Potraga je u samom startu kasnila, mi smo dobili informaciju poslije tri dana da je čovjek nestao i tek tada smo pokrenuli potragu na zimskoj ogromnoj vodi sa jako malo informacija o čemu se tu u biti radi'', naglasio je za N1 Goran Mitrić iz ISS-a Mostar.

Ronilačke ekipe tijelo su tražile pod vodom, a motornim čamcima pretraživala se rijeka i dijelovi obale kojima je nemoguće prići s kopna. Raspolažu, kažu s tehnički korektnom ronilačkom opremom, koje nikad nije dosta.

“Nikad te opreme nije dosta, ona se kvari, potroši vremenom, tako da je nama uvijek potrebno zanavljati tu opremu”, dodao je Mitrić.

Rok trajanja ove opreme je izuzetno mali, potvrđuju i članovi HGSS-a, ali zbog visoke cijene sami je ne mogu priuštiti.

“Ono što je specifično jeste da naša oprema mora zadovoljavati jako visoke standarde i samim tim riječ je o skupljoj opremi koju je teško financirati iz vlastitih sredstava”, pojasnio je član HGSS-a Mostar, Mihovil Čuljak.

Kako bi brže i efikasnije odgovorili na različite izazove, utapanja, nesreće, prirodne katastrofe, službi Civilne zaštite uručena je vrijedna oprema za spašavanje, u okviru Programa prekogranične suradnje BiH i Crne Gore, a koji financira Europska unija.

“Dijelimo dio opreme za opremanje službi zaštite spašavanja naše županije, GSS, za spašavanje na vodi i pod vodom. Projekt je vrijedan oko 590 tisuća eura, a našim službama dodjelit će se oprema u vrijednosti od 100 tisuća eura”, priopćio je direktor Civilne zaštite HNŽ Eugen Ćubela.

Kopirati
Drag cursor here to close