U državnom zatvoru u Vojkovićima 25 pritvorenika štrajka glađu, potvrdila je za N1 Lejla Čović, braniteljica Milana Matkovića koji je sa još jednim pritvorenikom prvi počeo štrajk glađu a onda su im se pridružili i ostali.
Čović je za N1 kazala da Matković je 17. dan u štrajku.
''Njihovi zahtjevi su da im se omogući posjeta u zatvorenoj prostoriji s bračnom ili vanbračnom suprugom te da im se dostavlja jedan obrok dnevno, o njihovom trošku, iz restorana koji zatvor odredi'', objasnila je za N1 Čović koji zahtjevi su upućeni kako zatvoru ali i ostalim institucijama.
Državni zatvor nije želio iznositi detalje o štrajku i onima koji štrajkaju glađu.
''Odredbama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH i podzakonskim aktima uređena su prava pritvorenika i zatvorenika koji se odnose na ishranu i kalorijsku vrijednost obroka koju smo dužni osigurati. Pritvorenicima i zatvorenicima se u pravilnim razmacima osigurava ishrana koja je pripremljena u obrocima koji kvalitetom i količinom zadovoljavaju prehrambene i higijenske standarde, a ujedno su primjereni dobi, zdravlju, vrsti posla koji obavljaju i njihovim vjerskim i kulturnim zahtjevima'', naveli su za N1 iz Zavoda za izvršenje krivičnih/kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH.
Protiv Matkovića je Tužiteljstvo BiH podiglo 13. ožujka 2023. godine optužnicu za trgovinu drogom, organiziranje, planiranje i pripremu ubojstava te likvidaciju osobana području Srbije.
Matković se tereti da je, od polovine 2020. pa do kraja 2021. godine, na području BiH, organizirao grupu, u koju je pristupilo više osoba.
Također, javnosti je Matković poznat i što je u siječnju 2023. godine sebi zašio usta.