
Na suđenju za zločine počinjene na području Skender-Vakufa i Travnika, vještak Tužiteljstva Bosne i Hercegovine je izjavio da je smrt 13 pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) na Vlašiću nastupila nasilnim putem, uslijed djelovanja vatrenog oružja i udarcima tupim predmetima.
Vedo Tuco, vještak sudske medicine, rekao je kako je svoj nalaz uradio na osnovu medicinske i prateće dokumentacije koja mu je dostavljena, piše Detektor.ba.
"Zadatak mi je bio da utvrdim vrstu i stupanj povreda uvidom u dokumenta, uzrok smrti, mehanizam dobivenih ozljeda – jesu li nastale vatrenim oružjem, s koje udaljenosti je pucano, jesu li nastale udarcima od tupog predmeta", objasnio je Tuco svoj zadatak.
Potom je za svih 13 pripadnika HVO-a koji su stradali na Vlašiću pročitao svoj zaključak, navodeći u većini izvještaja kako je smrt nastupila nasilnim putem, prvobitno djelovanjem vatrenog oružja, a nakon toga udarcima u lubanju i grudni koš "tupo-tvrdim predmetima" kada su žrtve već bile u ležećem položaju.
Za većinu ozljeda tvrdo-tupim predmetom je naveo kako su mogle nastati od udarca kundaka ili nekog drugog predmeta nakon zamaha.
Na pitanje tužitelja Edina Muratbegovića je li utvrdio s koje udaljenosti je pucano na pripadnike HVO-a, Tuco je kazao kako se ne može izjasniti.
On je svoj nalaz i mišljenje iznio na suđenju Bošku i Davoru Peuliću te Petru Đuriću, koji su optuženi za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika počinjene od svibnja do listopada 1992. na području Skender-Vakufa i Travnika.
Optužnica tereti Boška Peulića u svojstvu zapovjednika 22. lake pješadijske brigade VRS-a, Đurića kao de facto zapovjednika Vojne policije, a Davora Peulića kao de facto zapovjednik centra veze.
Zoran Kisin, branitelj Boška Peulića, pitao je vještaka je li mogao utvrditi vrijeme smrti iz medicinske dokumentacije, što je Tuco negirao. Tuco je negirao da su ozljede mogle nastati prilikom iskopavanja tijela.
Branitelj Kisin je rekao kako se Obrana Boška Peulića protivi ovom nalazu i mišljenju, s čime su se usuglasile i Obrane druge dvojice optuženih te je uložio prigovor navodeći kako je medicinsko vještačenje izvršeno bez naredbe u optužnici.
Kisin je problematizirao što je vještačenje izvršeno na osnovu medicinske dokumentacije, a ne na osnovu pregleda tijela, navodeći i kako je na dokumentaciji potpis vještaka medicinske struke, ali ne i nekoga iz Osnovnog suda u Travniku.
Šaban Maksumić, predsjedavajući Sudskog vijeća, obavijestio je prisutne kako će, umjesto sutkinje Vesne Jesenković, novi član Vijeća biti sudac Halil Lagumdžija, doskorašnji predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH.
Naredno ročište zakazano je za 26. veljače.