bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Balkanska ruta

VIDEO: Razbijen kineski lanac prostitucije, pretres izvršen i u Zagrebu

Digitalni dokazi zaplijenjeni tokom te operacije od tada su pažljivo analizirani, a u konačnici su spašene 33 žrtve, kineski i vijetnamski državljani.
28.01.2025. u 09:54
text
youtube / Uhićeno 30 osoba u akciji protiv kineske mreže trgovine ljudima u Španjolskoj i Hrvatskoj

Dana 17. prosinca, provedene su racije na 14 lokacija diljem Španjolske – u Barceloni (4), Madridu (9) i Toledu (1) – te na jednoj lokaciji u Zagrebu, Hrvatska. Tijekom operacije uhićeno je 30 osoba, uključujući vođe kriminalne mreže. Zaplijenjeno je 180 000 eura u gotovini, oružje, 70 putovnica, oprema za krivotvorenje putovnica i viza, narkotici, 10 luksuznih automobila i 33 mobilna telefona. Spašene su 33 žrtve, kineski i vijetnamski državljani.

Najveća kineska mreža prostitucije u Europi

Ova operacija temelji se na razbijanju najveće mreže kineske prostitucije u Europi u veljači 2023. Digitalni dokazi zaplijenjeni tijekom te akcije detaljno su analizirani, uključujući forenzički sprint održan u sjedištu Europola u ožujku 2023. Tijekom sprinta stručnjaci iz devet zemalja izvukli su desetke terabajta podataka s stotina zaplijenjenih mobilnih telefona.

Nova saznanja pružila su dosad neviđen uvid u metode kineskih kriminalnih mreža u Europi, otkrivajući sofisticiranu podjelu poslova i oslanjanje na "zločin kao uslugu."

Dodatne kriminalne aktivnosti

Kriminalna organizacija, sastavljena uglavnom od kineskih državljana, profitirala je značajno od seksualnog iskorištavanja ranjivih žena. Kako bi povećali dobit, grupa se bavila dodatnim kriminalnim aktivnostima poput krivotvorenja dokumenata, pranja novca i omogućavanja ilegalnih migracija.

Balkanska ruta

Žrtve su regrutirane u Kini preko "putničkih agencija" koje su prikazivale prostituciju kao legitimno zaposlenje. Krijumčarski dio mreže koristio je balkansku rutu za ilegalni prijevoz žrtava u EU, održavajući sigurne kuće duž puta i upravljajući logistikom putem aplikacija za razmjenu poruka.

Nakon dolaska u Europu, žrtve su isprva iskorištavane u zemljama ulaska, a zatim prebačene u Španjolsku i druge države članice EU, gdje su bile prisiljene raditi u bordelima ili smještajima za kratki boravak. Organizacija je strogo kontrolirala svaki aspekt njihovih života, uzimajući 50% zarade čak i nakon što su žrtve otplatile dugove.

Međunarodna suradnja ključ uspjeha

Operaciju je vodila španjolska Nacionalna policija (Policía Nacional) u suradnji s hrvatskom Nacionalnom policijom (Policija) i Europolom. Europol je osigurao razmjenu ključnih obavještajnih podataka i stručnu analitičku podršku. Na dan akcije, Europol je poslao stručnjake u Madrid i Barcelonu kako bi surađivali s istražiteljima, provjeravali operativne podatke u stvarnom vremenu i obavljali forenzičke preglede mobilnih uređaja.

Ova istraga dio je šire operativne radne skupine Europola posvećene borbi protiv kineskih mreža trgovine ljudima. Uključujući 11 zemalja, cilj radne skupine je razbijanje ovih kriminalnih grupa diljem Europe.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO