
Državni revizori su pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije potvrdili kako su utvrđena odstupanja od zakona u procesu nabave objekta Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine. Ustanovljeno je da je ovoj instituciji dodijeljen iznos desetine milijuna maraka veći od zakonom dopuštenog.
Hrvoje Tvrtković, glavni revizor Ureda za reviziju institucija BiH, izjavio je pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da je u izvješću iz 2023. godine istaknuto kako je UNO BiH te godine primio znatno veća sredstva za kupnju nove zgrade nego što je to bilo predviđeno zakonom, prenosi Fokus.
Branislav Borenović, predsjedatelj Komisije, naglasio je da postupak javne nabave nove zgrade UNO BiH u Banjoj Luci traje već 13 godina te da je u tom razdoblju proračun za nabavu zgrade povećan s 37,9 milijuna na 103,4 milijuna maraka.
Kako je pojasnio, dosad je pet puta raspisan javni poziv za nabavu zgrade od 13.000 četvornih metara uredskog prostora, ali je svaki put poništen zbog neprihvatljivih ponuda ili nedostatka sredstava. Ključni problem, prema njegovim riječima, bila je činjenica da je natječajem predviđena samo kupnja gotove zgrade, dok su ponude uključivale prodaju zemljišta i izgradnju novog objekta.
Na pitanje koja je tvrtka nudila izgradnju zgrade i tko je pripremao takvu natječajnu dokumentaciju, Tvrtković je odgovorio da revizori ne istražuju konkretne tvrtke, već poštivanje procedura, te da je dokumentaciju pripremio UNO BiH.
U izvješću je također naglašeno da je Vijeće ministara 2023. godine donijelo odluku o povećanju sredstava za 31,5 milijuna KM, iako je UNO tražio samo dodatnih pet milijuna.
''To je neuobičajen način odobravanja sredstava. Prema propisima, proračunski korisnik treba podnijeti zahtjev i obrazložiti potrebu za dodatnim sredstvima, no ovdje je očito da UIO nije tražio povećanje, a ipak mu je odobren znatan iznos'', rekao je Tvrtković, dodajući da su revizori u svojim nalazima problematizirali ovakav postupak.
Borenović je istaknuo da su sredstva dodijeljena na temelju usmenog naloga, no na pitanje tko je izdao takvu naredbu, glavni revizor nije mogao dati odgovor, rekavši da bi to trebale istražiti nadležne institucije.
Osim toga, odobravanjem dodatnih sredstava prekršen je naputak o načinu financiranja višegodišnjih projekata, prema kojem se proračun može povećati za najviše deset posto od početnog iznosa. ''Moguće je da je deset posto bilo nedovoljno u tadašnjim tržišnim uvjetima, no Vijeće ministara trebalo je na to reagirati i prilagoditi postotke, umjesto da donosi ovakve odluke'', dodao je Tvrtković.
Godinu dana kasnije, Vijeće ministara ponovno je povećalo proračun za nabavu zgrade, ovaj put za dodatnih 34 milijuna KM. Tvrtković je potvrdio da revizori imaju saznanja o tome te da će uskoro objaviti izvješće za 2024. godinu s detaljnijim pojašnjenjima.
Član Komisije Jasmin Emrić predložio je da revizori ubuduće proaktivno dostavljaju informacije Tužiteljstvu BiH kada utvrde kršenje zakona. Na pitanje drugih članova Komisije o tome postoje li opstrukcije u procesu nabave i tko je odgovoran za višegodišnje kašnjenje, Tvrtković je odgovorio da je teško precizno identificirati opstrukcije, ali da odgovornost snose razne institucije, uključujući one koje kreiraju natječajnu dokumentaciju i Vijeće ministara.
''Više je institucija koje snose dio krivice, svi bi trebali biti agilniji. Događa se da po nekoliko godina nema nikakvih aktivnosti, čekaju se nečija mišljenja i odluke'', zaključio je Tvrtković.