U talijanskom gradu Goriziji, smještenom na granici sa Slovenijom, 29. ožujka dogodio se neuobičajen incident.
Na prozorima jedne zgrade u ulici Corso Giuseppe Verdi pojavile su se zastave bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ). Iako identitet osoba koje su ih postavile zasad nije poznat, incident se već tumači kao provokacija, prenosi Radio Sarajevo.
Predstavnik općinske vlasti izjavio je: ''Tko god da su provokatori, bit će identificirani. Ovo je jadan čin potpore jednom od triju totalitarizama.'' Motiv postavljanja jugoslavenskih zastava zasad je nepoznat, no u Italiji se one povremeno koriste kao simbol otpora sve izraženijem fašizmu i povijesnom revizionizmu.
Ekintza antifaxista Italian: Jugoslaviako banderak jarri zituzten Goriziako erdiguneko eraikin baten leihoetan. Italiarrek sarritan erakusten dute Jugoslaviako bandera, Meloniren eskuin muturreko gobernuak babesten duen faxismoaren gorakadaren aurkako erresistentzia moduan. pic.twitter.com/E1cet6zuVs
— Koldo_tellitu (@koldo_tellitu) March 30, 2025
Zastava SFRJ često je postavljana od strane antifašističkih i ljevičarskih skupina, osobito u sjevernoj Italiji, gdje su poslijeratni teritorijalni sporovi ostavili duboke tragove. U veljači 2023. godine, tijekom studentskih prosvjeda u Firenci, demonstranti su nosili jugoslavenske zastave, što je izazvalo veliku pozornost i na Balkanu.
Gorizia i Nova Gorica nekada su bile dio istog urbanog prostora, ali su podijeljene nakon Drugog svjetskog rata. Goriziju su tijekom rata oslobodili slovenski partizani, no kasnije je vraćena Italiji sporazumom sa Saveznicima.
Pariškim mirovnim ugovorom iz 1947. godine povijesni centar Gorizije pripao je Italiji, dok je Jugoslavija dobila okolna naselja na kojima je kasnije izgrađena Nova Gorica. Ulaskom Italije i Slovenije u Schengensku zonu 2007. godine, granica između dvaju gradova gotovo je nestala, što je omogućilo snažniju kulturnu i gospodarsku suradnju. No, povijesno osjetljive teme, poput jugoslavenskih simbola, i dalje izazivaju prijepore.
Postavljanje jugoslavenskih zastava u centru Gorizije dolazi u vrijeme duboke polarizacije talijanske političke scene. Vlada premijerke Giorgie Meloni, poznata po desničarskim stavovima, često je optuživana za povijesni revizionizam, što dodatno potiče ljevičarske skupine na simbolične akcije otpora. Među talijanskim navijačima, osobito onima iz ljevičarski nastrojenih klubova poput Livorna, Bologne i pojedinih frakcija Rome, jugoslavenska se zastava često koristi kao simbol antifašizma i internacionalizma, prenosi Radio Sarajevo.