Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH (DKPTBiH) poslala je jutros Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) izvještaj o događanjima u Banjoj Luci i skandalu u kojem je protjerana njemačka ministrica Anna Lührmann, otkriva Raport.
Sve se dogodilo 4. travnja, tijekom njezina posjeta Banjoj Luci.
Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, koja je bila zadužena za njezino osiguranje, jutros je podnijela izvještaj Tužiteljstvu o svim događanjima, jer je ova pravosudna institucija, kako saznaju, formirala predmet u kojem se prikupljaju svi podaci o skandalu u kojem je vlast Milorada Dodika, ljuta zbog sankcija bjeguncima, odlučila silom i nediplomatskim potezima protjerati ministricu.
Prije toga, najprije joj je bio zabranjen ulazak u Narodnu skupštinu RS, da bi se potom oglasio odbjegli Dodik, zatraživši od MUP-a RS da je "isprate" iz ovog entiteta. Od Vlade RS zatražio je da se ona proglasi "personom non grata", što je ekspresno zatim i učinjeno.
Raport otkriva, a što je navedeno u izvještaju službenika DKPTBiH, da je pripadnicima Direkcije, koji su bili u pratnji ministrice Lührmann, službenik MUP-a RS u hotelu u kojem je ministrica u popodnevnim satima došla da se odmori prije nastavka sastanaka, poručio da mora napustiti Banju Luku jer je proglašena nepoželjnom.
No, kada su službenici o svemu obavijestili rukovodstvo DKPTBiH, te pojačali njezino osiguranje s dva na četiri policajca, plus još dva dodatna i čekali daljnje instrukcije, u razmaku od pola sata isti službenik MUP-a RS došao je s novom informacijom: "Imamo direktnu naredbu, ministrica mora odmah napustiti Banju Luku", rekao je.
O svemu je zatim upoznata ministrica Lührmann i njezino osiguranje. U komunikaciji s članovima DKPTBiH, rečeno joj je da može ostati i da će i dalje biti štićena osoba u svojim najavljenim, po protokolu, posjetima, ali je ona odlučila, zbog sigurnosnog rizika, da je bolje da napusti hotel i prekine sastanke. U pratnji, u kojoj su, osim vozila DKPTBiH, bila i dva vozila MUP-a RS, ministrica je napustila Banju Luku u večernjim satima. Nakon odlaska doživjela je uvrede i prijetnje, što je i sama potvrdila. "Njegovi (Dodik, op.a.) su predstavnici meni i mojoj delegaciji prijetili nasiljem", rekla je Lührmann nakon napuštanja Banje Luke.
Kada se sve sagleda, više je nego očigledno da službenici DKPTBiH nisu mogli raditi svoj posao i morali su također napustiti Banju Luku – spriječeni u svom poslu osiguranja štićene osobe. Opasnija je stvar protjerivanje stranog diplomata iz entiteta koji nema nadležnosti za to, a uz to je takav potez i neustavan, jer samo države nekoga mogu proglasiti "personom non grata".
"Sada je sve na SIPA-i i Tužiteljstvu BiH da utvrde je li počinjeno kazneno djelo", rečeno je za Raport iz DKPTBiH. Istragu po naredbi Tužiteljstva dalje će voditi SIPA. Bit će saslušani svi akteri ovog skandaloznog događaja, a ukoliko to Tužiteljstvo zatraži, svoju izjavu dat će i ministrica Lührmann – pripadnicima SIPA-e.