Ured disciplinskog tužitelja pokrenuo je, nakon prijave Transparency Internationala u BiH, disciplinski postupak protiv glavnog tužitelja Okružnog javnog tužiteljstva u Trebinju koji je bio i postupajući tužitelj na slučaju nabavki goriva za RITE Gacko.
Kako je priopćeno, TI BiH je krivičnu prijavu u ovom predmetu podnio još 2021. godine jer je uprava ovog javnog poduzeća bez ikakvog javnog nadmetanja dijelila milijunske poslove Optima Grupi.
Okružno javno tužiteljstvo u Trebinju odlučilo je još u studenom 2022. godine da neće provoditi istragu po ovoj prijavi, a ta informacija nije dostavljena TI BiH-u kao prijavitelju. Tek prošle godine nakon upita o ishodu ovog slučaja dostavljena je naredba o neprovođenju istrage. Na taj način TI BIH-u je uskraćena mogućnost izjavljivanja pritužbe na ovu tužilačku odluku, zbog čega je upućena prijavu Uredu disciplinskog tužitelja (UDT).
Iz UDT-a su obavijestili TI BiH da je nakon ''istrage i prikupljenih dokaza, zaključeno da su navodi pritužbe osnovani, te da je u konkretnom slučaju počinjen disciplinski prekršaj neopravdano kašnjenje u provođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužitelja''.
Odluku o odgovornosti tužitelja koji je radio na ovom slučaju donijet će disciplinsko povjerenstvo VSTV-a. S druge strane, TI BiH navodi kako je slučaj nezakonitih nabavki goriva u RITE Gacko zatvoren i nitko neće odgovarati, iako je po mišljenju više institucija zakon grubo prekršen.
RITE Gacko godinama bez javnog nadmetanja nabavlja gorivo od istog ponuđača, a izgovor je svaki put bila ''krajnja hitnost uzrokovana nepredvidivim događajima'' jer su tender obarale žalbe nezadovoljnih ponuđača.
Po mišljenju TI BiH, radi se o otvorenoj zloupotrebi zakonske mogućnosti čije korištenje se ne može pravdati razlozima koji se mogu povezati s organom koji provodi nabavku. ''Ovdje je potpuno jasno da uprava godinama sama uzrokuje ove 'nepredvidive događaje', a na kršenje zakona su više puta ukazali Kancelarija za razmatranje žalbi, Služba za reviziju Republike Srpske kao i Agencija za javne nabavke koja je također tužilaštvu dostavljala informacije u ovom slučaju'', navodi TI BiH.
Ipak Tužiteljstvo je zaključilo da nema ništa sporno u ovakvom postupanju, jer žaliteljima koji nisu mogli sudjelovati u nabavci nije nanesena ''nikakva šteta''.
''Nabavkom robe na ovaj način u konkretnom slučaju nije nanesena šteta niti je teže povrijeđeno pravo drugog, jer da predmetnu robu Ugovorni organ nije nabavio na tad navedeni i jedini mogući način isti bi došao u situaciju da RITE Gacko obustavi proces proizvodnje što bi imalo nesagledive posljedice za javni interes i štetu samog poduzeća'', navodi se u tužiteljskoj odluci.
Tužiteljstvo očigledno nije tražilo obrazloženje za činjenicu da je ova praksa trajala skoro deset godina, da su milijunski poslovi dodijeljeni istom ponuđaču, a da su u isto vrijeme oštećeni ostali ponuđači koji nisu mogli sudjelovati u procesu.
Posljednji takav slučaj zabilježen je u februaru ove godine kada je uprava RITE Gacko dodijelila istom ponuđaču 2,8 milijuna KM pregovaračkim postupkom ponovo pod izgovorom krajnje hitnosti. Po mišljenju TI BiH ovakvom odlukom tužiteljstva poslana je loša poruka brojnim ugovornim organima u BiH da mogu otvoreno i nekažnjeno kršiti zakon o javnim nabavkama, bez ikakvih posljedica.
TI BiH navodi kako treba podsjetiti da ovo nije jedini primjer gdje tužitelji prave otvorene propuste u predmetima koji se tiču najvećih korupcijskih afera.
Gotovo u istom slučaju TI BiH nije obavješten ni o obustavi istrage u slučaju nezakonitih nabavki Rudnika Kreka Tuzla zbog čega je također podnesena disciplinska prijava protiv postupajućeg tužitelja.
''Zato TI BiH očekuje da se ovakvi propusti adekvatno sankcioniraju, posebno zbog poraznih rezultata koje BH pravosuđe ima na polju borbe protiv korupcije'', navodi Transparency International u BiH.