Uprava Padobranskog kluba Banja Luka podnijet će krivičnu prijavu protiv predsjednika i članova Komisije za istraživanje uzroka avionske nesreće u Zalužanima, u kojoj su poginuli pilot i pet padobranaca ovog kluba, jer smatra da su netočni nalazi koje je ta komisija iznijela o uzrocima teške avionske nesreće 20. svibnja ove godine.
Ovu tvrdnju danas je iznio predsjednik Padobranskog kluba Banja Luka Duško Grmuša podsjetivši da su odmah nakon nalaza Komisije uputili službeni prigovor na njen rad ministru transporta i komunikacija BiH Damiru Hadžiću.
Prigovor se odnosi, kako je naveo, ''na grubo kršenje propisa članova komisije, nepoštovanje utvrđenih pravila postupka i procedure koja se primjenjuje prilikom ispitivanja udesa u civilnom zrakoplovstvu, pogrešne primjene materijalnih dokaza, a naročito zbog nestručno, nepravilno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, kao i opravdanih sumnji u neprofesionalan rad, loše namjere i pristranost“.
Grmuša je na konferenciji za novinare optužio predsjednika Komisije za istraživanje avionske nesreće u Zalužanima Omera Kulića za „pristranost i da je u sukobu interesa“.
Cilj spomenute komisije je bio, ustvrdio je, da „ospori rad, a zatim da ugasi Padobranski klub Banja Luka i sportsko padobranstvo uopće kao sport u Banjoj Luci i RS-u“.
Grmuša dodaje i da se avionska nesreća ovog kluba ne može da „koristi za nestručne i neosnovane zahtjeve za prenošenje nadležnosti između institucija u BiH, kao i za realizaciju nedostignutih ambicija pojedinih državnih činovnika“.
Za njega „još nije utvrđen pravi uzrok ove nesreće“.
Grmuša tvrdi i da je Padobranski klub na dan avionske nesreće „ispoštovao sve sigurnosne procedure, kao što je činio i prethodnih godina", te da taj klub „nije odgovoran za ovu nesreću, ali ukoliko se dokaže odgovornost, Uprava Kluba je spremna da odgovara“.
Na konferenciji za novinare, kojoj su prisustvovali i članovi porodica nastradalih padobranaca i pilota, govorio je i profesionalni pilot Dragan Nižol, koji je također odbacio „kao tendenciozne i netočne nalaze Komisije da je došlo do greške pilota prilikom ove nesreće“, dodajući da stradali Alen Crnalić bio pilot s ozbiljnim iskustvom koji je imao više od 200 sati na ovom avionu.“
Sportski avion u kojem su bili pilot Alen Crnalić (1988.), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (1980.) te padobranci Nikola Stević (1993.), Stefan Karanović (1989.) i Srđan Kosić, srušio se 20. svibnja neposredno nakon polijetanja i zapalio.
Priopćavajući rezultate o uzrocima ove nesreće, glavni istražitelj stručne Komisije za zrakoplovstvo Ministarstva komunikacija i prometa BiH Omer Kulić je, 3.srpnja, na konferenciji za novinare u Banjoj Luci kazao da avion nije bio tehnički ispravan.
Banjalučki Padobranski klub nije primjenjivao, kako je kazao, tehničko održavanje u skladu sa zakonom, nije prikazivan točan broj sati letenja, a let koji su izveli 20. svibnja čak uopće nije ni evidentiran.
I gorivo koje je tada korišteno, kazao je Kulić, ne smije se koristiti kada je temperatura zraka iznad 24 stupnja Celzija.
„Cilj komisije nije bio da pronađe krivca već da utvrdi činjenice koje su dovele do tragedije, ali je izdana preporuka da se zabrani rad Padobranskom klubu Banja Luka i preispita rad padobranske škole u Prijedoru, u kojoj je obučavan pilot Alen Crnalić“, kazao je on i iznio tvrdnju da su nadležni za civilno zrakoplovstvo BiH dali Padobranskom klubu dozvolu za rad, a da nisu pregledali klub i sačinili zapisnik.