Na adresu portala Bljesak.info stigao je video gdje se vidi kako muškarac u automobilu tuče žensku osobu u Mostaru.
Taj nemili slučaj, prema riječima osobe koja je snimala, dogodio se sinoć, no snimatelj, kao ni žrtva, događaj nisu prijavili policiji.
Informacije koje smo dobili od anonimnog snimatelja, proslijedili smo policiji, koja je reagirala prema dostavljenim informacijama. Jutros su nam rekli kako osoba na koju je registriran automobil nije nastanjena u Mostaru, što ne mora značiti da je osoba s videa, te kako policija vrši dalje provjere u okviru svojih nadležnosti.
Može se postaviti bezbroj pitanja o ovom događaju je li žrtva dobro, kakve ozljede ima, je li se mogla izvući da prijavi policiji događaj ode na pregled i je li opet napadnuta tijekom večeri ili današnjeg dana. No jedno od ključnih pitanja je zašto događaj nije prijavljen policiji, pa makar i anonimno?
Policija bi, ukoliko bi postupila po prijavi, kao svjedok događaja mogla reagirati, jer na žalost, u našem sustavu bez prijave koju podnese žrtva, teško se mogu pokrenuti bilo kakvi postupci koji bi sutra nasilnika adekvatno kaznili.
Upravo zbog nepostojanja prijave, odlučili smo policiju pitati za savjet, što je osoba koja svjedoči nasilju dužna učiniti. Iako je snimanje i slanje mediju za kojeg svjedok vjeruje da će postupiti ispravno, jedan od koraka, najbolje je o svemu, prije bilo čega, obavijestiti policiju.
Osoba koja svjedoči bilo kojoj vrsti kaznenog djela dužna je to prijaviti policiji koja dalje reagira po službenoj dužnosti i vrši provjere. Osim policije, nemili događaji se mogu prijaviti i nadležnom tužiteljstvu, ili drugim relevantnim organima. Prijava može biti usmena ili pismena, a u hitnim situacijama, telefonski poziv policiji (broj 122) je najbrži način djelovanja.
Ako se od nje traži, svjedok mora pružiti relevantne informacije o događaju i okolnostima. Lažno svjedočenje je kažnjivo prema zakonu.
Ako je moguće i sigurno, osoba bi trebala pomoći žrtvi, primjerice pozivanjem hitne pomoći (broj 124) ili pružanjem osnovne pomoći do dolaska stručnih službi. Ako je osoba u opasnosti, važno je ne ugroziti vlastitu sigurnost.
Zakon o kaznenom postupku osigurava zaštitu svjedoka u slučaju da prijava može dovesti do prijetnje njihovoj sigurnosti. Postoje i mehanizmi anonimne prijave, stoga ukoliko svjedočite nekom kaznenom djelu, događaj prijavite. Iako se možda čini da od toga nema koristi, ima!