Na suđenju za zločine na području Nevesinja, vještak medicinske struke kazao je da su iz sekundarne grobnice na lokalitetu Teleće lastve ekshumirani posmrtni ostaci žrtava na kojima su konstatirane prostrjelne rane.Vještak Nermin Sarajlić kazao je da je nalaz i mišljenje sačinio od dostavljene dokumentacije Tužiteljstva BiH – nalazi o obavljenoj obdukciji, fotodokumentacija lokaliteta masovnih grobnica i izjava vještaka, piše BIRN.
''Najveći broj tijela je ekshumiran na lokalitetu Teleća lastva, s tim što se radi o sekundarnoj masovnoj grobnici, što znači da su tijela bila pokopana na drugoj lokaciji, u ovom slučaju jami, te su nakon nekog vremena – kroz nekoliko godina – tijela premjestili u ovu grobnicu'', kazao je Sarajlić.
On je objasnio da se tijela premještaju kako bi se zločini prikrili i da su tijela zbog toga prilikom ekshumacije pronađena u nekompletiranom i skeletnom stanju.Na pitanje tužiteljice Eldine Biuk o uzrocima smrti kod ekshumiranih žrtava, vještak je rekao da se uglavnom radilo o prostrjelnim ranama u području glave i grudnog koša. Kod manjeg broja žrtva, kako je rekao vještak, uzrok nije mogao utvrditi jer su posmrtni ostaci nekompletirani, ali su konstatirane prostrjelne rane.
''To su prostrjelne rane za koje se ne može utvrditi da su isključivi uzrok smrti kod pronađenih žrtava”, kazao je vještak dodajući da je ekshumirano 27 osoba.Sarajlić je kazao da su žrtve u trenutku smrti bile u životnoj dobi između 17 i 69 godina.Na lokalitetu Doline ekshumirano je ukupno 12 osoba, kazao je vještak, objašnjavajući da je u pitanju prirodna jama u kojoj su žrtve zakopane.
''Kod 11 od 12 osoba je utvrđen uzrok smrti, radilo se o strijelnim ranama glave i karlice'', kazao je Sarajlić, dodajući da su bili dobi od 38 do 78 godina.
Vještak je potvrdio Obrani da prostrjelne rane ne moraju uvijek biti uzrok smrti, što je i objasnio u nalazu i mišljenju koje je načinio.Na pitanje Obrane je li se identifikacije tijela moglo raditi kroz ekshumirane skeletne ostatke, vještak je rekao da to nije bilo predmet naredbe njegovog vještačenja.
Za zločine počinjene na području Nevesinja i Mostara sudi se Draganu Đurđiću, nekadašnjem zamjeniku komandanta Petog bataljuna Nevesinjske brigade Vojske Republike Srpske i komandiru Interventnog odjeljenja, te Draganu Ivaniševiću, Goranu Došli, Milanu Trifkoviću, Siniši Kandiću, Dragoslavu Aćimoviću i Mladenu Kandiću, bivšim pripadnicima Petog bataljuna. Optužnica ih tereti za ubojstva oko 100 žrtava bošnjačke nacionalnosti s područja Nevesinja.Suđenje će se nastaviti 19. svibnja.