Djeca koja su preživjela stresne događaje suočavaju se s dubokim emocionalnim ranama koje ostavljaju dugoročne posljedice na njihov psihološki, emocionalni i fizički razvoj, izjavila je za Srnu psihologinja Maja Savanović Zorić.
Ona je upozorila da tragična situacija u Brčkom, gdje su djeca postala žrtve trgovine ljudima, zlostavljanja i zanemarivanja, može ostaviti ozbiljne psihološke posljedice.
"Posttraumatski stres, anksioznost, depresija i poteškoće u socijalnim interakcijama samo su neki od problema s kojima će se ova djeca vjerojatno suočavati", istaknula je Zorić.
Psihologinja je naglasila važnost šire društvene odgovornosti u ovakvim slučajevima, postavljajući ključno pitanje:
"Kako je moguće da nitko nije primijetio ništa sumnjivo u susjedstvu? Ovakve situacije često nisu rezultat samo postupaka jedne osobe ili male grupe, već i društvene ignorancije i neprepoznavanja znakova koji mogu ukazivati na opasnost", rekla je Zorić, koja je ujedno obiteljska psihoterapeutkinja i članica Udruge građana "Psiholuminis" iz Prijedora.
Dodala je da društvo mora biti pažljivije prema potrebama i sigurnosti djece te istaknula važnost angažmana zajednice u prepoznavanju trenutaka kada mogu pomoći i ukazati na potencijalne prijetnje.
"Djeca žrtve trgovine ljudima i zlostavljanja moraju biti na vrijeme prepoznata, a osobe odgovorne za njihovo zbrinjavanje moraju poduzeti konkretne korake kako bi im osigurale sigurnost i zaštitu", naglasila je.
Zorić je istaknula da slučaj u Brčkom jasno pokazuje koliko je važno da sve institucije – socijalne službe, obrazovne ustanove i mediji – djeluju u koordinaciji i budu stalno na oprezu.
Posebno je naglasila važnost odgovornog izvještavanja medija.
"Senzacionalizam i iznošenje osjetljivih podataka mogu nanijeti dodatnu štetu djeci koja su već traumatizirana. Mediji imaju odgovornost zaštititi privatnost i sigurnost žrtava kako bi im omogućili siguran oporavak bez daljnjih emocionalnih povreda", rekla je Zorić.
Prema njezinim riječima, društvo ne smije biti samo svjesno problema, već mora pružiti aktivnu podršku djeci koja su preživjela ovakvu traumu.
"To znači osigurati im sigurno okruženje, emocionalnu pomoć i priliku za oporavak. Ovaj slučaj treba biti poziv na akciju za sve nas kako bi djeca koja su preživjela traumu imala šansu za zdravu i sigurnu budućnost. Samo zajedničkim naporima možemo im omogućiti povratak u život u kojem će se osjećati sigurno, voljeno i podržano", poručila je.
Podsjetimo, policija je 25. veljače pronašla 31 dijete u privatnom stambenom objektu u brčanskom naselju Ivici. Mediji prenose da su djeca bila u dobi do 12 godina, uključujući i bebe stare svega nekoliko mjeseci.