bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Šverc

Crno tržište duhana odnosi 420 milijuna KM godišnje - dovoljno za potpunu sanaciju šteta od poplava

BiH godišnje gubi više od 420 milijuna KM zbog ilegalne prodaje duhana – dovoljno za izgradnju pet suvremenih bolnica, 100 kilometara autoceste ili potpunu sanaciju šteta od prošlogodišnjih poplava.
15.05.2025. u 11:24
text

Šverc duhanom i duhanskim proizvodima i dalje predstavlja jedan od najvećih problema u Bosni i Hercegovini. Prema najnovijem istraživanju agencije IPSOS, BiH godišnje gubi više od 420 milijuna KM zbog ilegalne prodaje duhana – dovoljno za izgradnju pet suvremenih bolnica, 100 kilometara autoceste ili potpunu sanaciju šteta od prošlogodišnjih poplava, piše Avaz.

Ova tema ponovno je postala aktualna početkom šestog izdanja kampanje ''Stop švercu'', koju provodi Uprava za neizravno oporezivanje (UNO).

Detaljni rezultati IPSOS istraživanja

Istraživanje agencije IPSOS, provedeno od studenoga 2024. do siječnja 2025. godine, prikazuje složenu sliku ilegalnog tržišta duhana u BiH. Unatoč blagom padu potrošnje ilegalnih cigareta, situacija na tržištu i dalje je ozbiljna. Ilegalne cigarete najčešće se prepoznaju po kosovskim poreznim markicama ili ih uopće nemaju. Prosječna cijena ilegalnih cigareta trenutno iznosi 4,79 KM po pakiranju, što ih čini i dalje privlačnim zbog male razlike u cijeni u odnosu na legalne proizvode.

Još veći problem predstavlja tržište rezanog duhana, koje bilježi kontinuirani rast. Potrošnja ilegalnog rezanog duhana dosegla je 2.062 tone, što je povećanje od 2 % u odnosu na prošlu godinu i čak 26 % više u odnosu na 2020. godinu. Više od 94 % ispitanih korisnika nabavlja duhan na pijacama, od uličnih prodavača ili poznanika, što pokazuje stabilnu potražnju.

Ekonomske posljedice

Gubitci od ilegalnog tržišta duhana izravno pogađaju državni proračun, oduzimajući sredstva koja bi mogla biti usmjerena na ključne javne potrebe:

  • izgradnju 5 suvremenih bolnica
  • izgradnju 100 km autoceste
  • sanaciju više od 1.000 km lokalnih i regionalnih cesta
  • izgradnju 10.000 stanova za mlade i socijalno ugrožene
  • povećanje minimalnih mirovina za više od 100.000 umirovljenika
  • potpunu sanaciju šteta od poplava u listopadu 2024. godine

UNO od početka godine provodi operativnu akciju ''MARKET 2'' s ciljem suzbijanja ilegalne trgovine duhanskim proizvodima. U sklopu ove akcije, nedavno je u Banjoj Luci zaplijenjeno oko 750 kg rezanog duhana i gotovo 27.500 pakiranja ilegalnih cigareta, ukupne tržišne vrijednosti veće od 311.000 KM.

Građani ključni za uspjeh

Načelnik Odjela za komunikacije UNO-a, Ratko Kovačević, naglasio je važnost odlučnog djelovanja institucija: ''Bez odlučne akcije službi za provođenje zakona, borba protiv šverca ostaje samo prazna riječ. Pojačali smo aktivnosti kako bismo zaustavili ilegalne tokove'', rekao je za Avaz.

UNO je 2. travnja 2025. pokrenuo šestu kampanju ''Stop švercu'', usmjerenu na edukaciju građana i njihovo aktivno uključivanje u borbu protiv ilegalnog tržišta. Tijekom prethodnih kampanja zabilježen je rast prijava i porast broja izdanih akciznih markica za 58 %.

''Građani imaju ključnu ulogu. Važno je da prijavljuju precizne lokacije na kojima se ilegalno prodaje, kako bi službe mogle brzo reagirati'', ističe Kovačević.

Zahvaljujući uspješnim akcijama i kampanjama, prihodi od akciza na duhan u 2025. mogli bi premašiti milijardu KM, u odnosu na 709 milijuna KM iz 2020. godine. Ta sredstva izravno financiraju brojne javne i socijalne programe.

''Važno je da građani shvate kako crno tržište nanosi štetu svima nama. Svaka izgubljena marka mogla je biti iskorištena za bolji život svih građana BiH'', poručuje Kovačević.

Zajednička borba za bolju budućnost

Borba protiv ilegalne trgovine duhanom zahtijeva suradnju svih – od lokalnih do državnih institucija. Potrebno je ojačati međuinstitucionalnu koordinaciju, poboljšati kontrole na granicama i nadzirati prodajna mjesta.

Samo zajedničkim djelovanjem institucija, građana i društva moguće je riješiti problem ilegalnog tržišta. Dosadašnji rezultati pokazuju da su pomaci mogući kada postoji jasna volja i angažman svih uključenih. Zato je ključno da građani prepoznaju ozbiljnost problema i aktivno sudjeluju u njegovom suzbijanju – za sigurniju i pravedniju budućnost svih.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO