Članovi Udruženja "Zelene beretke", borci/veterani Armije RBiH i građani Sarajeva danas su u ulici Hamdije Kreševljakovića, bivšoj Dobrovoljačkoj, obilježili 33. godišnjicu jednog od presudnih događaja u odbrani glavnog grada i Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Udruženja “Zelene beretke” Stari Grad Vahid Alić izjavio je novinarima da su se okupili kako bi odali počast borcima koji su dali živote za obranu Sarajeva i BiH, te podsjetio kako su izgledali 2. i 3. svibanj te 1992. u Sarajevu.
''To su sigurno najznačajnija dva datuma kad je odbranjen grad Sarajevo i suverena i nezavisna država Bosna i Hercegovina'', rekao je Alić dodajući da je 3. svibnja razmijenjen uhićeni predsjednik Alija Izetbegović, kao i da je počela opsada grada koja je najduže trajala u povijest modernog ratovanja.
Jugoslavenska narodna armija je, kako je rekao, 2. svibnja stala je na stranu agresora i agresije, iako je svijest naših građana tada još uvijek bila da je JNA jedina garant sigurnosti i sigurnost kako za živote, tako i za imovinu.
''Ona je pokazala svoje pravo lice, stala na stranu agresora i agresije i tog 2. svibnja izvršila žestok napad na institucije, prije svega na institucije države Bosne i Hercegovine, kao i njene građane. Sa okolnih brda iz više pravaca izvršeno je granatiranje da bi u koordinaciji sa paravojnim formacijama, srpskim dobrovoljcima, niškim specijalcima, napustili kasarne iz centra grada i krenuli u osvajanje Predsjedništva kako bi presjekli grad, a paralelno s tim na aerodromu uhapšan je predsjednik Alija Izetbegović i delegacija Bosne i Hercegovine koja se vraćala sa pregovora iz Lisabona i odvedena u kasarnu u Lukavicu'', rekao je Alić.
Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović je rekao da je kultura sjećanja veoma važna.
''Današnji dan je neodvojiv od 2. svibnja kada se vodila bitka za Predsjedništvo BiH, a na današnji dan je bila bitka za predsjednika. Jedna je istina i jedino se istinom možemo braniti'', istaknuo je Osmanović.
Generalni tajnik Udruženja Zelenih beretki Ismir Nokto je rekao da je današnje okupljanje dokaz svega onoga što rade u kontinuitetu.
''Mi više od 30 godina dolazimo ovdje. Postanak Zelenih beretki pokazao se adekvatan onoga trenutka kada se rat završio, kada smo vidjeli posljedice rata i dešavanja u Srebrenici, Prijedoru, Banjoj Luci, Bijeljini. Tu su se desili genocid i masovna ubojstva. Tamo gdje su bile patriote i odbranile svaki pedalj BiH ni se desio ni jedan zločin, bar ne organiziran'', rekao je Nokto.
Nešto kasnije, u ovu ulicu, kako je najavljeno, doći će i izaslanstva iz Republike Srpske kako bi odali počast pripadnicima JNA koji su stradali taj dan.