U značajnom iskoraku ka unapređenju sigurnosti na putu u Bosni i Hercegovini (BiH) i Republici Srbiji, više od 30 predstavnika ključnih ministarstava i prometnih institucija BiH okupilo se u Neumu na seriji radionica o multidisciplinarnim istragama prometnih nesreća (MDCI).
Radionice, koje su održane od 8. do 16. travnja, organizirali su Ekonomska komisija Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), a cilj im je bio upoznati sve relevantne sudionike s metodologijom MDCI i njenim potencijalom za jačanje sustava sigurnosti na putevima.
BiH i Srbija, kao zemlje koje teže članstvu u Europskoj uniji (EU), suočavaju se s izazovima u poboljšanju sigurnosti na putevima, a jedan od ključnih nedostataka jeste nepostojanje alata za analizu i učenje iz prometnih nesreća sa smrtnim ishodom i teškim povredama, te primjena pristupa „Sigurnog sustavu“.
Ove radionice su imale za cilj da odgovore na taj izazov kroz predstavljanje MDCI metodologije kao sredstva za oblikovanje državnih politika o sigurnosti na putevima.
Trenutačno, MDCI još uvijek nije integriran u lokalno zakonodavstvo nijedne od ove dvije zemlje, ali se očekuje da će njegovo uvođenje imati ključnu ulogu u unapređenju svih stubova sustava sigurnosti na putevima.
„Iako su obje zemlje već uključile obaveze revizije i inspekcije stanja sigurnosti na putevima u svojim zakonodavstvima, MDCI predstavlja sljedeći ključni korak za učenje iz prometnih nesreća i prevenciju novih tragedija. Kao čuvar pravnih instrumenata Ujedinjenih naroda za sigurnost na putevima, UNECE je spreman pružiti podršku svim lokalnim i regionalnim donosiocima odluka u njihovim naporima da minimiziraju, a u budućnosti i eliminiraju posljedice prometnih nesreća za sve sudionike u prometu,“ pojasnio je Nenad Nikolić, regionalni savjetnik UNECE-a.
Radionice su sudionicima pružile praktičnu obuku u analizi stvarnih saobraćajnih nesreća i korištenju podataka iz MDCI istraga za donošenje informiranih politika. Cilj je bio pokazati kako multidisciplinarni pristup istragama može pomoći u identifikaciji uzroka nesreća i usmjeravanju razvoja učinkovitijih zakonskih rješenja, propisa i standarda iz oblasti sigurnosti na putevima.
„Usvajanjem MDCI metodologije možemo se odmaknuti od površinske analize i baviti se stvarnim uzrocima saobraćajnih nesreća,“ rekao je Samir Džaferović, pomoćnik ministra u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH.
„Ova radionica nam je bila od izuzetne koristi jer nam je pružila znanja koja možemo primijeniti u svakodnevnom radu kao i pri procesu donošenja odluka,“ dodao je Džaferović.
Bosna i Hercegovina i Srbija bilježe stope smrtnosti na putevima koje su značajno više od EU prosjeka. U 2023. godini, prosjek EU bio je 46 smrtnih slučajeva u prometu na milijun stanovnika. U poređenju s tim, Srbija je zabilježila 75, a BiH 72 smrtna slučaja.
Nedostatak primjene MDCI metodologije u ovim zemljama znači da propuštanje značajne prilike za unapređenje državnih sustava sigurnosti na putevima i smanjenja broja žrtava.
Pilot radionice o MDCI metodologiji trebale bi postaviti temelje za zakonodavne promjene u obje zemlje, s obzirom na to da metodologija nudi obećavajući pristup za smanjenje smrtnosti na putevima i unapređenje zakonodavstva iz ove oblasti.
Projekt pod nazivom „Bolji sustav sigurnosti na putevima zasnovan na dubinskoj analizi prometnih nesreća u BiH i Srbiji“ financira Fond UN-a za sigurnost na putevima (UNRSF), a provode ga zajednički UNECE i SZO.