Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje i spuštanjem 82 karanfila u Neretvu, u Jablanici je u subotu obilježena 82. godišnjica Bitke za ranjenike na Neretvi.
Predsjednik Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Bosne i Hercegovine (SABNOR BiH) Sead Đulić kazao je kako je Bitka na Neretvi najslavnija i najhumanija bitka u zajedničkoj povijesti naroda bivše Jugoslavije.
"Ove godine obilježavamo i 80 godina pobjede nad fašizmom, međutim, valja reći da je 1945. godine fašizam vojnički pobijeđen, ali nije uništen", izjavio je Đulić.
Naglasio je kako svi koji slijede vrijednosti antifašizma nemaju pravo na šutnju.
"Nemamo pravo na nedjelovanje i nemamo pravo samo na sjećanje. Sjećanje nam treba kao nadahnuće za danas i sutra, jer život u prošlosti nikad nikome nije donio slobodu. U godini kada obilježavamo slobodu moramo svi jedinstveno i glasno reći – antifašizam je drugo ime za slobodu", poručio je Đulić.
Dodao je kako je Jablanica pravo mjesto za obilježavanje, jer je upravo tu, kroz Bitku na Neretvi, ''četnički pokret doživio najteži udarac i gotovo bio uništen''.
"Nikada se više do 1945. nisu oporavili, a ako su pucali na Titove partizane – koji su to onda antifašisti? Mi o tome često šutimo", rekao je Đulić, istaknuvši važnost podizanja svijesti među mladima o događajima iz prošlosti.
Posebno se osvrnuo na čuvenu naredbu iz Bitke – "Ranjenike ne smijemo ostaviti", te naglasio potrebu njezine primjene u današnjem kontekstu:
Naveo je kako danas nema ranjenika s bojišta, ali postoje manjine, obespravljeni i nemoćni ljudi, koji su na razne načine ugroženi. Pozvao je da ih naučimo štititi jer oni su naši "ranjenici 2025. godine". Kad to učinimo, tada ima smisla sjećati se 1943. i Bitke za ranjenike, zaključio je.
U sklopu obilježavanja obljetnice održana je i svečana akademija, te je otvorena izložba "Svjedočanstva", autora Belme Halihodžić, Armina Balića i Harisa Falana.