U posljednjim poplavama koje su pogodile Općinu Sanski Most pričinjena je šteta na objektima u preliminarnoj procjeni od oko 2,2 milijuna maraka, potvrđeno je iz Civilne zaštite. Konačan iznos bit će poznat nakon što komisija završi terenski uvid i službenu procjenu.
U međuvremenu se situacija postupno normalizira, no podsjetimo, Sanski Most, grad na devet rijeka, prošloga je tjedna bio gotovo odsječen od ostatka Unsko-sanskog kantona. Najteže su prošla prigradska naselja poput Trnove, gdje je voda prodrla do kuća, garaža i pomoćnih objekata.
''Katastrofa, stvarno je bila poplava. Ušlo je u garažu, ali sam uspio ukloniti strojeve. Ovdje kad nadođe voda, ne možeš izaći iz naselja. Na cesti je bilo 30–40 cm vode'', opisuje Midhet Bešić iz Trnove.
I gradski dio Sanskog Mosta bio je pod vodom, a osim rijeke Sane koja je bila visoka, dodatni problem bile su podzemne vode koje su natapale teren i pogoršavale situaciju.
''Problem je što imamo devet rijeka koje se ulijevaju u Sanu. Sana nije značajno izašla iz korita, ali podzemne vode dolaze odozgo i natapaju ovaj dio'', pojasnio je Mirnes Džafić, još jedan mještanin.
Štetu je pretrpjela i stoka. ''Ove godine nisam poplavljen kao 2011., ali su mi stradali štala i pomoćni objekti. Stoku sam morao izmjestiti 4 km dalje, kod rođaka'', rekao je Husein Kljunić.
Prema podacima Civilne zaštite, više od 200 objekata bilo je zahvaćeno poplavama, ali to ne znači da je u sve njih voda i ušla.
''Objekti mogu biti okruženi vodom, a da ona nije prodrla unutra. To će komisija detaljno utvrditi. No, šteta je značajna'', kazao je Besim Delić, načelnik Štaba Civilne zaštite.
Građani se slažu da je tjedan bio težak, no ipak blaži u odnosu na 2014. godinu, kada su poplave poharale grad. Tada su započeti radovi na izgradnji zaštitnog parapetnog zida, koji je nedavno završen i koji je, prema mišljenju mnogih, spasio grad od većih posljedica, prenosi BHRT.