Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Šestero poginulih

Široki Brijeg obilježio 34. obljetnicu raketiranja grada

"Naša je trajna obveza čuvati istinu o tim teškim vremenima i njegovati kulturu sjećanja kako se ovakve tragedije ne bi ponovile", kazao je gradonačelnik Ivo Pavković.
07.04.2026. u 13:01
text

U Širokom Brijegu u utorak je dostojanstveno obilježena 34. obljetnica raketiranja grada, jednog od najtragičnijih događaja u novijoj povijesti ovog kraja. Program obilježavanja održan je kod spomen-obilježja u naselju Njivice, uz nazočnost obitelji poginulih, predstavnika vlasti, braniteljskih udruga i brojnih građana.

Obilježavanje je započelo u 8 sati kratkim oglašavanjem sirena, simboličnim podsjetnikom na ratna stradanja i završetak opasnosti, nakon čega su se okupljeni prisjetili teškog jutra 7. travnja 1992. godine.

Sjećanje na tragično jutro

U uvodnom obraćanju istaknuta je važnost očuvanja sjećanja na žrtve i događaje iz prošlosti, uz naglasak na slobodu koju današnje generacije žive.

Obilježena 34. obljetnica raketiranja Širokog Brijega
Foto: Grad Široki Brijeg / Obilježena 34. obljetnica raketiranja Širokog Brijega

"Danas se prisjećamo tragičnog jutra iz ratne 1992. godine kada je šest naših sugrađana izgubilo svoje živote na kućnom pragu u agresorskom raketiranju Širokog Brijega. Naša je trajna obveza čuvati istinu o tim teškim vremenima i njegovati kulturu sjećanja kako se ovakve tragedije ne bi ponovile", kazao je gradonačelnik Ivo Pavković.

Prigodnu molitvu predvodio je fra Miljenko Stojić, vicepostulator postupka mučeništva "Sluge Božje fra Andrija Topić i 49 braće", koji je pozvao na trajno sjećanje i molitvu za sve nevino stradale.

Šestero poginulih

Počast stradalima odana je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u znak pijeteta prema šestero poginulih sugrađana: Veselku Topiću, Boži Soldi, Jozi Hrkaću, Rajku Hrkaću, Mladenu Hrkaću i Josipu Hrkaću, koji su izgubili živote u napadu zrakoplova JNA na civilne ciljeve.

Spomen-ploča poginulima u raketiranju Širokog Brijega
Foto: Grad Široki Brijeg / Spomen-ploča poginulima u raketiranju Širokog Brijega

Vijence su položili članovi obitelji poginulih, predstavnici Grada Širokog Brijega na čelu s gradonačelnikom Ivom Pavkovićem i predsjednikom Gradskog vijeća Vilsonom Crnjcem, kao i izaslanstvo Županije Zapadnohercegovačke predvođeno predsjednikom Vlade Predragom Čovićem, ministrom branitelja iz Domovinskog rata Mladenom Begićem i ministrom pravosuđa, uprave i digitalizacije Vjekoslavom Lasićem, te braniteljske udruge i druga izaslanstva.

Program je zaključen minutom šutnje kojom je odana počast svim žrtvama i hrvatskim braniteljima poginulim u obrani domovine. I današnji je događaj podsjetnik koliko je važno očuvati istinu i sjećanje na prošlost kao temelj za izgradnju zajedništva, mira i sigurnije budućnosti.

POVEZANO