bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
"Najveća norma od osnivanja"

Povećanje broja optužnica za ratne zločine: Predmetima obuhvaćena ubojstva 1.800 osoba

''U 2024. godini ustupljeno je ukupno 15 predmeta susjednim državama. Od toga, sedam predmeta u fazi istrage i jedan u fazi prijave predan je Srbiji, dok je šest predmeta ustupljeno Hrvatskoj'', naveo je Kajganić.
20.03.2025. u 10:08
text

Državno odvjetništvo BiH u protekloj je godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine, a ti predmeti obuhvaćaju ubojstva više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.

Ukupan broj žrtava preko 1800

Glavni državni odvjetnik Milanko Kajganić izjavio je u srijedu pred VSTV-om da je u 2024. godini podignuto više optužnica nego prethodne godine te da su sve optužnice za ratne zločine ostale u nadležnosti Suda BiH.

''Bili smo kritizirani da radimo na statistici i cjepkamo predmete, da se optužuju nedostupne osobe i da se predmeti prebacuju na niže razine. No, podigli smo 18 optužnica protiv 45 osoba, a samo u dva predmeta obuhvaćena su stradanja 1.700 osoba, znači ubojstva'', rekao je Kajganić, dodajući da ukupan broj žrtava iz svih predmeta prelazi 1.800.

15 predmeta ustupljeno susjednim državama

Istaknuo je kako Odjel za ratne zločine i dalje ima 192 neriješena predmeta, pri čemu su u 90 predmeta osumnjičeni nedostupni pravosudnim tijelima BiH, prenosi Detektor.

''U 2024. godini ustupljeno je ukupno 15 predmeta susjednim državama. Od toga, sedam predmeta u fazi istrage i jedan u fazi prijave predan je Srbiji, dok je šest predmeta ustupljeno Hrvatskoj'', naveo je Kajganić.

Dodao je kako je pravosudnim institucijama nedostupno 40 osoba s oznakom ''A'' Haškog tribunala, dok su 73 dostupne, te naglasio da rješavanje ovih predmeta ostaje prioritet Državnog odvjetništva.

5 optužnica zbog negiranja genocida

Osim toga, Kajganić je upozorio na manjak kvalitetnih informacija o masovnim grobnicama.

''Samo svaka deseta ekshumacija rezultira pronalaskom tijela ili dijelova tijela osoba za kojima tragamo'', rekao je.

Govorio je i o radu tužitelja na predmetima negiranja genocida, veličanja osuđenih ratnih zločinaca i poticanja vjerske i nacionalne mržnje, navodeći kako nije postignuta norma, ali ne zbog nedostatka rada, već zbog niske normiranosti. U 2024. godini podignuto je pet optužnica u tim slučajevima.

"Najveća norma od osnivanja"

Predsjednica Suda BiH Minka Kreho istaknula je kako je norma predmeta u 2024. godini bila najveća od osnutka Suda BiH.

''Norma je dosegla 167 posto, dok je 2023. bila 140 posto, što dosad nije bilo ostvarivo. Razlog tome je dogovor da se suđenja ne odgađaju i da se smanji sudjelovanje sudaca na edukacijama, u skladu sa Zakonom o VSTV-u'', rekla je Kreho.

Dodala je kako su u svrhu poboljšanja rada Suda BiH uveli kriznu skupinu rukovoditelja odjela koja je usvojila strategiju kriznog upravljanja u Sudu. Ova mjera, kako je navela, pridonijela je vraćanju morala sucima te obnovi povjerenja javnosti u rad Suda.

''Ne dopuštamo da mediji samostalno interpretiraju presude, već u trenutku objave presude Odjel za odnose s javnošću Suda BiH izdaje službeno priopćenje s točnim informacijama kako bi se spriječila manipulacija u medijima'', naglasila je.

Kreho je navela kako se pokazalo da ''ad hoc'' sudska vijeća usporavaju rad Suda, pa su odlučili da vijeće s najmanjim brojem predmeta ratnih zločina preuzme predmete organiziranog kriminala, što se pokazalo efikasnijim.

Povećan priljev predmeta

Predsjednica Vrhovnog suda Republike Srpske Daniela Milovanović istaknula je kako je njihov sud suočen s povećanim priljevom predmeta, što je dovelo do većeg broja neriješenih slučajeva. U 2024. godini riješili su svih 15 predmeta ratnih zločina.

Apelacijski sud Brčko distrikta prošle je godine riješio 96 posto predmeta, a predsjednik tog suda Damjan Kaurunović istaknuo je da su riješeni svi slučajevi korupcije, dok u 2024. nije bilo predmeta ratnih zločina.

Vršitelj dužnosti glavnog tužitelja Tužiteljstva Brčko distrikta Radmilo Ivanović naveo je kako se po svim prijavama postupa odmah, što osigurava da početkom godine nemaju neriješenih prijava.

Organizirani kriminal i korupcija

Glavni državni odvjetnik Milanko Kajganić govorio je i o procesuiranju predmeta organiziranog kriminala i korupcije, istaknuvši kako je broj optužnica u 2024. godini bio veći nego prethodne godine.

''U 2023. godini podignuto je 19 optužnica, dok ih je prošle godine bilo 31, zahvaljujući radu povezanom sa Sky i Anom aplikacijama. Sada smo u fazi gdje objektivne okolnosti utječu na završetak rada u tim predmetima'', rekao je.

Istaknuo je kako Tužiteljstvo BiH vodi istrage protiv visokih dužnosnika i službenika u BiH, uključujući bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osmana Mehmedagića, slučaj ''Klaster'' koji se odnosi na nezakonito stečene diplome te procese protiv bivšeg ministra Nenada Nešića i zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zorana Galića.

VSTV BiH će danas, drugog dana sjednice, imenovati nositelje pravosudnih funkcija u kantonalne i općinske institucije.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO