bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Nitko od odgovornih nije odgovarao

Obilježena godišnjica otvaranja logora za Bošnjake i Hrvate u Batkoviću kod Bijeljine

Kroz logor Batković prošlo je oko 4.000 logoraša, blizu 100 ih je ubijeno, a nitko od političkog i vojnog vrha tadašnje Republike Srpske nije odgovarao.
13.04.2025. u 15:31
text

Na mjestu gdje je 1. travnja 1992. godine otvoren koncentracijski logor za Bošnjake i Hrvate u Batkoviću kod Bijeljine, danas je obilježena 33. godišnjica tog logora koji je zatvoren krajem 1995. godine.

Kroz logor Batković prošlo je oko 4.000 logoraša, blizu 100 ih je ubijeno, a nitko od političkog i vojnog vrha tadašnje Republike Srpske nije odgovarao.

Pred Okružnim sudom u Bijeljini vodio se proces protiv trojice čuvara, ali, kako je istaknuto danas, nisu odgovarali oni koji su osnovali i zapovijedali logorom smrti.

''U ovom logoru su prošli ljudi iz Vlasenice, Brčkog, Bihaća, odnosno Krajine, Srebrenice... Dakle, iz gotovo svih dijelova Bosne i Hercegovine. Ovo je logor koji je prvi osnovan i posljednji zatvoren'', kazao je Mehmed Đezić, predsjednik Udruženja logoraša "Janja - Bijeljina".

Obilježena godišnjica otvaranja logora za Bošnjake i Hrvate u Batkoviću
Fena / Obilježena godišnjica otvaranja logora za Bošnjake i Hrvate u Batkoviću

Skupu u Batkoviću obratili su se potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković, koji je rekao da se stvari od 1992. godine nisu značajno promijenile i da Bošnjaci u ovom entitetu žive u nekoj vrsti socijalnog logora. Obratio se i potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Mirsad Duratović, koji je jedan od rijetkih koji je sudskim putem dobio bilo kakvu satisfakciju za zatvaranje u prijedorske logore smrti.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Seid Omerović istaknuo je kako se mora očuvati kultura sjećanja, a predsjednici udruženja logoraša iz Tuzle, Brčkog i Unsko-sanskog kantona govorili su o torturama koje su uspjeli preživjeti.

''Živ sam, ali rane ostaju. Nisam ih molio, tražio sam samo jednom od njih da me ubiju, ali su rekli da hoće kosti da mi truhnu'', prisjetio se Nedim Mustačević, predsjednik Udruženja logoraša TK.

Novinar i književnik Jusuf Trbić i odvjetnik Duško Tomić godinama govore istinu o događajima u Batkoviću.

''Sljedeće godine trebali bismo organizirati sat povijesti za mlade, jer mi stariji odlazimo, a mladi ne znaju dovoljno o Batkoviću i drugim stratištima'', rekao je Trbić.

Samir Baćevac, potpredsjednik Skupštine Grada Bijeljina, podsjetio je kako se ovih dana u Bijeljini obilježava Dan oslobođenja, te je upitao od koga je Bijeljina oslobođena. Ističe kako je i logor Batković dokaz početka srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu 1. travnja 1992. godine.

Nakon obilježavanja godišnjice otvaranja logora Batković, u Janji je obilježena 32. godišnjica rušenja Atik i Džedid džamije, te godišnjica podizanja spomen-obilježja civilnim žrtvama agresije na BiH.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO