''Moje dijete i ja bili direktno ugroženi zbog neadekvatno postavljenih otrovnih kocki za deratizaciju u prodavnici LC Waikiki Mostar u Tržnom centru Plaza'', napisao nam je čitatelj Aldin Ljevo.
Firma koja je radila deratizaciju u ovom objektu, ispostavilo se nije pravilno postavila niti obilježila otrove.
Kako je naveo Lijevo 29.ožujka 2025., oko 13:05, supruga i on su s dvoje male djece bili u kupovini, gdje se tijekom boravka u radnji, njihov jednogodišnji sin sagnuo u jedan od ćoškova dostupnih kupcima i uzeo u ruke nepoznat predmet.
''Ubrzo sam primijetio da ga je stavio u usta i odmah ustanovio da se radi o roze kockama otrova za deratizaciju, koje su bile nezaštićene, nigdje označene niti osigurane od pristupa djece. Na prijedlog zaposlenika, ponio sam jednu kocku i odmah smo otišli u hitnu pomoć, a zatim u bolnicu, gdje su rađene medicinske analize i uspostavljen daljnji nadzor djeteta na 10 dana'', napisao je Ljevo.
Smatra da su se dogodili i dodatni propusti jer se nakon povratka iz bolnice vraćao u trgovinu.
''Nakon povratka iz bolnice, ponovo sam otišao u LC Waikiki kako bih provjerio situaciju. Na mjestu incidenta otrovne kocke su bile uklonjene, ali je dio otrova i dalje ostao prisutan. Također, naknadnim obilaskom prodavnice primijetio sam još jedan nezaštićeni otrovni mamac na drugom mjestu u blizini, što sam dokumentirao fotografijama'', kaže.
Ljevo kaže, kako se obraćao i nadležnima u ovom lancu, telefonski je razgovarao s jednim od menadžera, a u trenutku pisanja teksta očekivao je i službeni odgovor od uprave. Od nadležnih institucija, kaže očekuje reakciju, da izvrše inspekcijski nadzor te utvrde odgovornost kako prodavnice, tako i firme zadužene za deratizaciju.
Inspekcija je izašla na teren, a iz županijske inspekcije odgovoreno je da su dobili prijavu od Aldina Ljeve vezanu za obavljenu deratizaciju.
''Dana 03.04.2025. godine županijski sanitarni inspektor je izvršio inspekcijski nadzor u spomenutom objektu. Očevidom na licu mjesta uz nazočnost odgovornih je izvršen pregled cijele prodavnice sa posebnim osvrtom na prostor između kabine i zida iza kolica sa vješalicama i aparata za gašenje gdje se dječak zavukao i uzeo mamak (kocku)'', navodi se u odgovoru županijske sanitarne inspektorice Karmele Ivanković.
Uvidom u dokumentaciju, kako nam navodi u odgovoru, utvrđeno je da deratizaciju obavlja firma koja posjeduje Rješenje za obavljanje djelatnosti preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije koja uključuje uporabu otrova iz II i III grupe izdano od nadležne ustanove Federalnog ministarstava zdravstva, a sa kojom navedeni subjekt imaj sklopljen ugovor o pružanja usluge dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.
''Sukladno Pravilniku o načinu obavljanja obvezne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije ("Sl. novine FBiH" broj: 30/16) mamci se moraju postavljati u posebno zaštićenim zatvorenim kutijama na označenim mjestima sukladno šemi postavljanja'', navodi inspektorica.
Odgovornost, kako navodi inspektorica, snosi izvođač, a kazne su, dodaje sukladno Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti ("Sl. novine FBIH" broj: 29/05), od 3.000,00 KM do 10.000,00 KM.
Iz LC Waikiki za Bljesak.info su rekli kako su žalbu kupca gospodina Ljeve zaprimili isti dan kada se događaj u radnji desio.
''Razgovarali smo i telefonski a i pismenim putem smo odgovorili na sva njegova pitanja i zahtjeve. Iako se radilo o situaciji koja ni za koga nije bila prijatna, događaj nije imao štetne posljedice za zdravlje dječaka što nas iskreno raduje. Kao firma kojoj je sigurnost kupaca imperativ i prioritet, odmah smo pristupili ispitivanju okolnosti koje su dovele do navedenog događaja, te naravno u sam proces odmah uključili i firmu koja je za nas radila poslove dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i tražili od iste detaljno očitovanje'', naveli su iz Waikikija.
Naime, poslove dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, koje shodno propisima obavljaju redovno, za ovi firmu izvršava ovlaštena firma za pružanje takvih usluga DEZITOX-SANITARCI d.o.o., koja, kako su rekli ima važeće rješenje Federalnog Ministarstva zdravstva za obavljanje djelatnosti dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije koja uključuje upotrebu otrova iz II I III grupe, a u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
''Prema očitovanju navedene firme koja je za nas obavljala ove usluge, ''korištena sredstva su sredstva koja imaju dozvolu za stavljanje u promet u Federaciji Bosne i Hercegovine te se radi o suvremenim preparatima njemačkog proizvođača koji se koriste i u EU po sada važećim direktivama, te su ista postavljena u ćoškovima na rizičnim mjestima okupljanja štetočina, iza fizičkih barijera'', naveli su iz Waikikija.
Povodom događaja koji se dogodio, iz ove firme kažu da je obavljen i inspekcijski pregled radnje od strane županijskog sanitarnog inspektora.
''Priopćeno nam je da prekršaja od strane naše kompanije nije bilo. Bez obzira na takvu ocjenu, gospodinu Ljevi smo rekli da mu ostajemo na raspolaganju, te da smo spremni da pružimo bilo kakvu podršku, ukoliko bude potrebna'', rekli su iz LC Waikiki.
Kažu da njihova posvećenost sigurnosti ostaje neupitna.
''Nastavljamo s kontinuiranim unapređenjem svih procesa koji štite zdravlje i sigurnost naših kupaca i radnika te potvrđujemo da kupci mogu sa punim povjerenjem nastaviti kupovinu u našim objektima'', poručili su.
Slične situacije moguće su u bilo kojem objektu, ali i na otvorenom kada krenu javne akcije deratizacije i dezinfekcije.
Ranije smo često dobivali pritužbe građana, kako, kada se na ulicama radi deratizacija, prostor gdje su kocke postavljene ne bi bio propisno označen. Vlasnici ljubimaca često su nam slali fotografije, kako pokupe kocke na jedno mjesto te ih bace u smeće upozoravajući i ostale na opasnosti, no zapravo jedino što je potrebno da oni koji su certificirani i koji rade deratizaciju i dezinsekciju, urade to po propisu i kako zakon nalaže.