Hujdur: Uborak je (oba puta) zapalio netko od radnika
''Slažem se s gradonačelnikom da je požar podmetnut, ali po njegovoj naredbi'', rekao je Omer Hujdur zastupnik NiP-a u Skupštini Hercegovačko-neretvanske županije i aktivist inicijative ''Jer nas se tiče''.
''Znači, požar jest podmetnut na deponiji Uborka, gume jesu zapaljene, ali je to uradio netko iznutra. Netko koga su oni ovlastili i koga su poslali da to uradi. Mislim da su to netko od radnika deponije i prvi požar su uradili na isti način, ali je izmaklo kontroli i dobili smo ovo što imamo'', kazao je Hujdur za N1.
Skidanje odgovornosti
Dodao je kako gradonačelnik pokušava izbjeći odgovornost za stanje na deponiji.
''Gradonačelnik na sve načine pokušava skinuti odgovornost sa sebe, ali to je nemoguće. Sedam godina upozoravamo da će do ovoga doći i taj čovjek radi mimo svih pravila, mimo svih propisa. Usprkos zabrani federalnog inspektorata nastavio je da odlaže otpad na nepropisan način i naravno da je moralo da se ovo desi'', rekao je.
Hujdur smatra da najveću odgovornost za trenutnu situaciju snose čelnici grada i deponije.
''Svu odgovornost za ova dešavanja prvo snosi Mario Kordić, direktor deponije Mirhad Grebović i predsjednik Gradskog vijeća Đani Rahimić. To su tri najodgovornije osobe za ovo što se dešava jer nisu adekvatno gazdovali i upravljali otpadom'', naveo je.
Optužbe usmjerene prema njemu i članovima inicijative nazvao je neosnovanim.
Budalaštine
''Te budalaštine optuživati mene i članove inicijative su neosnovane. Da li bi itko na svijetu normalan ugrozio svoju djecu i svoju obitelj, svoje roditelje s paljenjem tih guma i svega ovoga? Cijela ova situacija je nezamisliva. Trpimo nevjerojatne probleme svi ljudi koji žive bliže deponiji, tako da to apsolutno ne stoji što taj čovjek priča'', poručio je.
Govoreći o planu prilagođavanja deponije, Hujdur je istaknuo da inicijativa nije blokirala procese, već je sudskim putem tražila da se poštuju propisi.
''Oni su i do tada nepropisno odlagali smeće. Inicijativa nije ništa uradila, nego tražila sudskim putem da se urede neke stvari. Zamislite da je otvorena bila tijelo deponije ovamo prema naselju da se desilo ovo. Znači, cijelo naselje bi izgorjelo. Tako svi naši pokušaji su bili i ostali u interesu naroda i nastavit ćemo da radimo u interesu naroda Mostara'', rekao je.
@bljesak.info Dok je crni dim s Uborka bio vidljiv kilometrima daleko, vatrogasci i djelatnici deponije vodili su višesatnu bitku s požarom. Daleko od kamera i javnosti, upravo su oni još jednom preuzeli najveći teret obrane grada od posljedica nove ekološke i sigurnosne prijetnje.
♬ original sound - Bljesak