Pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i snaga EUFOR-a započeli su na vojnom poligonu Manjača zajedničku vojnu vježbu pod nazivom "Kombinirani odgovor 25", koja će trajati do petka, 13. lipnja 2025. godine.
U vježbi sudjeluju pripadnici 2. pješačke bojne 6. pješačke brigade OS BiH, kao i pripadnici austrijskog kontingenta EUFOR-a te vojnici iz Bugarske, Italije, Rumunjske, Turske i Mađarske. Cilj vježbe je unapređenje interoperabilnosti i operativnih sposobnosti u okviru mirovnih misija i operacija podrške miru.
Od početka vježbe, 8. lipnja, vojnici izvode taktičke zadatke uključujući kontrolu nereda, ophodnje, operacije pretraživanja i čišćenja terena, te uspostavu nadzornih točaka (checkpointa). Vježbu podržavaju i dva helikoptera Brigade zračnih snaga i protuzračne obrane OS BiH, kao i tim za uklanjanje eksplozivnih sredstava (EOD).
Na strani EUFOR-a u vježbi sudjeluju i jedan helikopter te bespilotna letjelica, što dodatno doprinosi realističnosti operativnih scenarija.
Ključni trenutak vježbe bit će Dan visokih uzvanika (DV Day), zakazan za četvrtak, 12. lipnja. Očekuje se dolazak načelnika Zajedničkog stožera OS BiH general-pukovnika Gojka Kneževića i zapovjednika EUFOR-a general-bojnika Floriana Mariana Barbua, kao i drugih visokih časnika i uzvanika, uključujući general-bojnika Mirzeta Lubenovića, brigadnog generala dr. Jasmina Čajića i brigadnog generala Milorada Krajšumovića.
Vježba se provodi s ciljem jačanja sigurnosne suradnje i osposobljenosti za djelovanje u multinacionalnim mirovnim operacijama, što predstavlja važan doprinos stabilnosti regije.