bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Rasprava o fiskalnim izazovima nakon rasta minimalne plaće

Danas izvanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH

Grupa od 22 zastupnika na čelu s Almedinom Aliefendićem sazvala je tematsku sjednicu Parlamenta FBiH za 23. travnja, s ciljem otvaranja dijaloga o fiskalnim posljedicama povećanja minimalne plate na 1.000 KM.
23.04.2025. u 07:38
text

Uobičajeno, sjednice saziva rukovodstvo Doma, no ovog puta su to prvi put učinili sami zastupnici, njih 22, pozivajući se na poslovničku mogućnost, a inicijator Almedin Aliefendić već je u siječnju priopćilo da je osigurano neophodnih 20 potpisa za inicijativu.

Otkako je pri samom kraju prošle godine Federalna vlada donijela odluku o minimalnoj plati od 1.000 KM u Federaciji BiH, Aliefendić je jedan od onih što su javno govorili da nije praćena i odgovarajućim mjerama fiskalne politike te da su stoga, u krajnjem, mogući negativni efekti. Pritom je naglašavao da on nije protiv povećanja minimalne plate radnicima, naprotiv, ali i da je za prateća fiskalna rasterećenja.

Obrazloženjem da je odluka izazvala različite reakcije poslodavaca, sindikata i drugih zainteresiranih strana, u januaru je Aliefendić inicirao tematsku sjednicu u Parlamentu, a u veljači je u proceduru upućen i prateći pisani materijal za raspravu.

Sindikati su za to vrijeme pozdravljali odluku Vlade, zdušno su je dočekali radnici s dotadašnjim najnižim i značajno manjim primanjima od novopropisanog iznosa.

Za razliku od njih, Udruženje poslodavaca burno je reagiralo tvrdeći da je mjera ustanovljena bez sveobuhvatnog socijalnog dijaloga i pratećih propisa, što po njihovim navodima, privrednike može dovesti u teškoće i uzrokovati otpuštanja radnika.

U međuvremenu se Vlada bavila podrškom poslodavcima u niskoakumulativnim djelatnostima, što je i najavljivala nedugo po objavi odluke. Predložila je također izmjene Zakona o doprinosima, prihvaćene nedavno na sjednici Predstavničkog doma te slijedi izjašnjavanje Doma naroda.

Federalni zastupnik Aliefendić, pak, u sječnju navodi da je organizacija tematske sjednice u Parlamentu nužan korak ka pronalaženju održivih rješenja koja će zadovoljiti interese svih uključenih strana.

''Nadamo se konstruktivnom dijalogu i usvajanju kvalitetnih rješenja za dalji napredak i reformu fiskalnog sistema Federacije BiH. Dijalog unutar Parlamenta sa svim akterima nema alternativu'', stoji u pisanom materijalu upućenom u Parlament za sjednicu koju je grupa zastupnika istomišljenika sazvala na koncu i službeno za 23. travnja.

Poziv članovima Zastupničkog doma na sjednicu objavljen je na službenoj web-stranici u travnju.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO